Agorafobi ; Belirtileri, Tedavisi

Agorafobi ; Belirtileri, Tedavisi

Agorafobi (Agorafobili Panik Bozukluk)

Agorafobİ Nedir?

Agorafobi (Agorafobili Panik Bozukluk) birçok kişinin yaşamış olduğu alan korkusudur. Psikolojik bir rahatsızlık olan agorafobi, kişilerin büyük alanlardan korkusudur. Tek kaldıklarında yaşayabilecekleri sorunlarla baş edemeyeceklerini düşünen kişiler genellikle kendilerini bir yerlere hapis ederler. Özellikle şehir merkezlerinden, işlek caddelerden, tiyatrolardan, sinemalardan uzak dururlar. Burada tehlike yaşayacaklarını ve bu tehlikeyle tek başlarına baş edemeyeceklerini düşünen kişiler oldukça büyük sorunlar yaşamaktadır.

Sosyal olarak hiçbir aktiviteye katılamayan bu insanlar sosyal hayattan uzaklaşırlar. Genellikle kendilerini eve kapatan agorafobi hastalığı yaşayan kişiler, her zaman endişe içerisindedirler. Agorafobi, panik atakla bağlantılıdır. Çünkü agorafobi hastalığı geçiren kişiler hep bir endişe içerisindedir ve her an panik içerisindedir. Tek başına olduklarında kendilerini güvende hissetmezler. Yanlarında biri olduğunda kendilerini daha güvende hissederler ve asla bu kişinin yanından ayrılmamak isterler. Evde bile endişe içerisinde olan agorafobi hastaları oldukça zor zamanlar geçirirler.

Agorafobili Kişilerin Uzak Durduğu Yerler

agorafobi

 • Sinemalar
 • Marketler
 • İşlek caddeler
 • Şehir merkezleri
 • Alış veriş merkezleri
 • Havalimanları
 • Tiyatrolar
 • Otobüsler
 • Basık Odalar
 • Asansörler
 • Tramvaylar
 • Spor Salonları ve başkaları.

 

Agorafobi rahatsızlığı yaşayan kişiler genel olarak güvende olarak gördükleri yerin dışına çıkmayı sevmezler. Her yer onlar için tehtit olarak görünmektedir. Agorafobili kişileri sokakta görseniz dahi onun rahatsızlığını anlayamazsınız. Bunun yalnızca yüzündeki tedirginliğinden anlayabilmeniz mümkün. Bazı agorafobisi ilerlemiş kişileri evinden başka hiçbir yerde göremezsiniz. Hastalar toplumsal alanlarda kendilerini güvende hissetmezler, zaruri bir durum görmedikçe dışarıya çıkmak istemezler ve dışardayken sürekli eve dönme çabasında olurlar.

Agorafobi Nedenleri

Agorafobinin nedenleri genel olarak 3 başlık altında incelenmektedir. Bunlar; Genetik etkenler, Biyolojik etkenler ve Psikososyal etkenlerdir.

Genetik Etkenler: Uzmanlar aile bireylerinde agorafobi rahatsızlığı olan kişilerin diğer kişilere göre 8 kat daha fazla riskli olduğunu bildirmektedir. Birçok hastalıkta olduğu gibi agorafobili panik bozuklukta da genetik faktörler önemli ölçüde etkilidir.

Biyolojik Etkenler: Sinir sistemiyle alakalı olarak agorafobinin oluştuğu deyimler arasındadır. Fakat henüz bilimsel olarak kesinleşmiş bir olgu değildir.

Psikososyal Etkenler: Küçük yaşlarda yaşanmış olan olayların gelecekte agorafobinin başlangıcı olarak söylenmektedir. Özellikle küçük yaşlarında aile bireylerini kaybetmiş olan kişilerin diğer kişilere göre agorafobi konusunda daha riskli olduğu söylenmektedir.

Agorafobi Belirtileri

Agorafobinin belirtileri neredeyse panik atak belirtileri ile aynıdır. Agorafobili kişilerde terleme, endişe, hızlı bir şekilde nefes alma, nabız artışı ve diğer başka belirtiler gözlemlenmektedir. Psikolojik olarak ise bu kişilerde korku, endişe, ölüm hissi ve başkaları gözlemlenmektedir.

Bu belirtiler görülüyorsa bir psikiyatra veya psikoterapiste gidilmelidir.Uzmanla yapılan görüşmede hastanın ne rahatsızlıkları olduğu, genel olarak sağlık durumunun nasıl olduğu, geçmişi ile ilgili detaylar ve fiziksel hastalıkları ile ilgili sorular sorularak hastanın agorafobili panik bozukluk hastalığına sahip olup olmadığı belirlenir. Bir takım anketler yardımıyla uzman hastalığın şiddetini ve hastalığın kaynağında başka sorunlar olup olmadığını değerlendirir. Fiziki bir muayene ile hastalığın semptomlarının fiziksel kaynaklı olup olmadığı kontrol edilir.

Agorafobi hastalığının bir diğer yan etkileri depresyon, aşırı alkol tüketimi ve ilaç tüketimidir.

Agorafobi Tedavisi

Agorafobi tedavisi 2 yöntemle yapılmaktadır. Psikiyatr desteği ve ilaçla tedavi. Bu tedavi yöntemlerinden çok az kişi tedavi olamamıştır. Fakat genel olarak bakacak olarak tedavi yöntemlerini kabul etmiş olan hastalardan yarısından çoğu bu yöntemlerle eski sağlığına kavuşmuştur. Hastalar psikoterapi almadan çok nadiren sağlıklarına kavuşmuşlardır. Tedavi olanların ise büyük bölümü hastalığı atlatmıştır.

İlaçla yapılan tedavilerde genel olarak antiepresanlar ve anksiyete ilaçları kullanılmaktadır. Kullanılan bu ilaçların uzman kişiler tarafından önerilmiş olması oldukça önemlidir. Uzman kişiler tarafından önerilmeyen ilaçların kullanılması kişide daha büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle bir psikoloğa durumunuzu danışmanız önerilmektedir. Özellikle internet aracılığıyla satılmakta olan antidepresanların birçoğu sahte içeriklere sahiptir. Herhangi bir etkiye sahip olmamakla beraber kişilerde sağlık sorunları çıkaran bu ilaçlar kesinlikle önerilmemektedir.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan diğer bir tedavi yöntemi ise bilişsel davranışçı yöntemidir. Bu yöntemde hasta daha ilk evrelerdeyken uzman kişiler tarafından bilinçlendirir. Yaşayacakları ve geçireceği evreler bilinçli kişiler tarafından bilgilendirilerek hastanın bu dönem boyunca mantıklı düşünmesi istenir. Bu dönem boyunca duygularına değil mantığına önem vermesi gerektiği uzman kişiler tarafından önerilir. Hasta bu sayede hastalığı ilerlemeden yenmeye başlar ve kısa süre içerisinde tedaviden olumlu sonuçlar alır.

Agorafobili kişiler için sağlanmış olan diğer bir tedavi yöntemi ise korkmuş oldukları olayların üstüne gitmelerini sağlamaktır. Korkmuş oldukları her olayın üstüne gitmek onların agorafobi hastalığını yenmelerini kolaylaştırmaktadır. Bu sayede daha kısa bir süre içerisinde hastalıktan kurtulacak ve korkusuyla yüzleşmiş olacaktır.

agorafobi

Nefes Egzersizleri

Uzman kişilerin diğer bir yöntemi ise agorafobili kişilere soluk alıp verme eğitimi vermeleridir. Genellikle panik halindeyken hızlı bir şekilde soluk alıp veren bu kişiler uzman kişiler tarafından bilinçlendirilir. Hızlı bir şekilde soluk alıp verme kişilerde panik atağa neden olmaktadır. Uzman kişiler bu nefes alıp vermeyi düzene sokarak kişilerin daha rahat bir şekilde bu durumu atlatmalarını sağlamaktadır. Uzmanlar diyafram nefesi almayı öğreterek, hastaların kalp ve solunum hızlarını kontrol altına almasını kolaylaştırır.

Saymış olduğumuz yöntemler arasında hangisinin daha etkili olduğu konusunda herhangi bir bilgiye hiç kimse sahip değil. Her kişiye özel olarak etki etmekte olan bu yöntemler her biri işe yarar seviyededir. Hastalığı atlatmak adına saymış olduğumuz tüm yöntemleri deneyebilir, hastalığınızı atlatmak adına bu yöntemlerin hepsini aynı anda deneyebilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Agorafobi günümüzün en tehlikeli psikolojik rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalığa sahip kişiler günün her saatinde korkularla yüz yüze kalmaktadır. Günün her saatinde yaşamış oldukları korkular ve endişe hissi onların zamanla kurtulma hissini güçlendirecektir. Bundan kurtulmanın tek yolunu ölmek olarak gören hastaların birçoğu intihar etmektedir.

Bu hastalığı yenmek adına uzman kişilerin sunmuş olduğu oldukça fazla yönem vardır. Bu yöntemleri uzman kişilerle beraber denemeniz daha etkili olacaktır. Psikologlara konu hakkında bilgi verdiğiniz taktirde psikologlar konu hakkında size yardımcı olacaktır. Psikolog yardımıyla beraber ilaç tedavisi görmeniz tedavinizin hızlanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda yaşamış olduğunuz korku durumlarında bu ilaçları kullanarak daha da rahatlamanız sağlanacaktır. Uyku getirmeye de yarayan bu ilaçlar sizin rahat bir şekilde uyumanızı ve hayata bir nebze olsun daha pozitif bakmanızı sağlayacaktır. Sosyal hayatla bağınızı kesmekte olan agorafobi hastalığından kurtulmak için hemen psikologlardan yardım isteyebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

http://www.healthline.com/health/agoraphobia

http://www.medicalnewstoday.com/articles/162169.php

Anksiyete Bozukluğu ve Panik Atak

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir