Anksiyete Bozukluğu İçin Hangi Bölüme (Doktora) Gidilmeli?

Anksiyete Bozukluğu İçin Hangi Bölüme (Doktora) Gidilmeli?

Anksiyete Bozukluğu İçin Hangi Bölüme (Doktora) Gidilmeli?

Kaygı bozukluğu olarak da bilinen anksiyete sorunu günümüzde yaşam koşulları ve diğer etkenlere de bağlı olarak görülebilen bir durumdur. Strese neden olan durumların artması, bireysel alanlarda zaman geçirme ve kendine zaman ayırma durumunun kısıtlı olması, mutluluk veren faaliyetlerin az olması, cinsel sorunlar, strese yoğun şekilde maruz kalma, geçmişte yaşanan kötü olaylar buna neden olabilir. anksiyetede uzun süren bir kaygı hali vardır. Hiçbir neden yokken kişi endişeli bir durum içerisindedir, hiçbir şeyin düzelmeyeceği ve yaşanan kötü olayların yeniden olacağı yönünde yanlış bir bakış açısı söz konusudur.

Depresyon ve Anksiyete Aynı mı?

Ansksiyetenin uzun süre devam etmesi ile depresyon görülebilir. Bunun nedeni artık umutsuz düşüncelerin daha fazla hakim olmasıdır.  Yavaş yavaş sosyal hayattan kopma başlar, kötü düşünceler devamlı beyinde yer alır ve dış hayata karşı ilgisizlik görülebilir.  Anksiyete ve buna bağlı depresyon yaşayan kişilerde cinsel konularda da açıkça ilgisizlik görülebilir. Dereceleri de farklı şekillerde görülebilen depresyon ve anksiyetede psikolog ya da ilaç terapisi idealdir. Ancak psikoloğa öncelik verilmesi ve gerekli görüldüğü takdirde psikiyatriye yönelim olmalıdır. İlaç tedavisine en son başvuru yapılması gerekir. Çünkü antidepresanların içerisinde bir yandan kötü olan bölümü baskılama ve diğer yandan kötü his uyandırabilen, hatta vakanın daha da ağırlaşmasına neden olabilen bir durum söz konusudur.

Anksiyete bozukluğu için hangi doktora gitmeliyiz? Nasıl Başvuru Yapılır?

Anksiyete bozukluğu tedavisi için psikiyatri bölümüne giderek muayene olabilirsiniz. Psikiyatrlar size soracakları sorular ve uygulayacağı testler sonucunda hastalığınızın tanısını koyacaktır. Bununla birlikte bir psikolog ile de bilişsel davranışçı terapiye başlayarak tedavi sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Anksiyete tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bunun çözümü için telefon ya da internet üzerinde kendinize yakın bir hastaneye başvuru yapabilirsiniz.   Başvuru sonrasında zaman belirtilerek sonuç alınabilir. Tedavi için kişilerin kendilerinin de iyileşmeye istekli olması önemli bir konudur. Yani mucizevi şekilde hastaneye gidince iyileşme beklenmemesi gerekir. Psikolojik rahatsızlıklarda hasta öncelikle iyileşmek için kendinin bilincinde olarak başvuru yapmalıdır. Örneğin kötü bir durum varsa bunu kabul ederek işe başlayabilir. Üzgün düşünceleri kabul etmek iyileşmenin de ilk ve en önemli aşamasıdır. Zaten psikologların da üzerinde durduğu nokta başvuran kişilerin kendilerini fark etmesini sağlamak ve iyi duygularla yer değiştirmesi için zemin yaratmasıdır.

 

[chained-quiz 1]

Bir önceki yazımız olan Tükenmişlik Sendromu - Fiziksel ve Psikolojik Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde meryem uzerli, meryem uzerli tükenmişlik sendromu ve tükenmişlik sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  3
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir