Anksiyete Bozukluğu: Tedavisi ve İlaçları

Anksiyete Bozukluğu: Tedavisi ve İlaçları

Anksiyete Bozukluğu İlaçları

Anksiyete Bozukluğu şikayetinizde size kısa zamanda rahatlık sağlayacak anksiyete bozukluğu ilaçları hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz. Fakat bu yazı bir reçete değildir. Hekiminizden onay almadan kesinlikle hiçbir ilaca başlamayın.

Anksiyete diğer adıyla da kaygı bozukluğu psikolojik bir rahatsızlıktır. Günümüzde birçok kişi bu rahatsızlığı önemsemese de aslında oldukça önemli bir hastalıktır. Kişilerin kimi zaman intihar etmesine dahi sebebiyet veren Anksiyete Bozukluğu ülkemizde de oldukça yaygın olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle çocukluk yaşlarında yaşanan bir travma nedeniyle baş gösteren bu hastalık ileriki yaşlarda kişilere oldukça büyük zorluklar yaşatmaktadır. Bu hastalık sahibi kişiler hastalık başlangıcından itibaren sosyal hayattan uzaklaşmaya başlamaktadır. Etraflarında bulunan kişilerden uzaklaşma isteği kişilerin zamanla tek başına kalmasına sebebiyet vermektedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde sebebiyet vermiş olduğu bu durum nedeniyle kişilerde bunalım sorunu ortaya çıkmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Hastalığı sahibi kişilerin kariyer veya sosyallikle alakalı hiçbir planları olmamaktadır. Gelecekle ilgili kurmuş oldukları hayaller genellikle diğer kişiler gibi olmaktır. Korku, kaygısızlık, güçsüzlük ve kendine güvenememe duyguları bu hastalığın en büyük belirtileridir. Hastalık sahibi kişiler kimi zaman panikler geçirerek oldukça zor anlar yaşamaktadır. Hastalığın başlamasında anne ve babanın da rolü oldukça büyüktür. Hastalık sahibi bazı kişiler, konuşmayarak kendilerine kapanmaktadır. Bunun asıl sebebi çocukluk yaşlarında anne ve babanın sürekli olarak ‘’düşün sonra konuş’’ sözünü söylemesi ve bu sözün sürekli olarak kişilerin beyninde dolanıyor olmasıdır. Bu hastalık sahibi kişiler bir soruya yanıt vermeden önce veya bir konu hakkında fikir beyan etmeden önce uzun uzun düşünürler. Her zaman söylemek ve söylememek arasında kararsız kalırlar.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Çeşitli zamanlarda baş göstermekte olan anksiyete hastalığı kişilerde baş ağrısına göğüs ağrısına ve diğer sorunlara yol açmaktadır. Bu hastalık sahibi kişilerde terleme, vücutlarında titreme, ellerinde titreme, nabız artışı ve tırnak yeme gibi belirtileri görülmektedir. Anksiyete hastası kişiler hayatları boyunca ‘’ben yapamam’’, ‘’ben başaramam’’ duygusuna sahip olurlar. Bu nedenle çekingendirler ve bu nedenle etraflarında hiç kimse kalmaz. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler tedavi olmadığı taktirde hayatları boyunca zorlu anlar yaşamaktadır.

 • Çekingenlik
 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Ben yapamam duygusu
 • Ben başaramam duygusu
 • Kendine güvensizlik
 • Özgüven eksikliği
 • Bunalım
 • Depresyon
 • Kendine kapanma

Anksiyete Bzoukluğunun Tanısı

Anksiyete rahatsızlığı günlük olarak her bireyin karşılaşmış olduğu durumlardan biridir. Fakat bu durum bireyin günlük yaşantısında etkin olmasını engelleyeceği bir durum olduğunda sorun olarak karşılanmaktadır. Bu nedenle yaşamış olduğumuz panik atakların anksiyete bozukluğu mu yoksa sıradan bir kaygı mı olduğunu iyi bir şekilde tanısını koymamız gereklidir. Anksiyete bozukluğunun başlangıı hakkında aşağıda sıralamış olduğumuz maddelerin sizlerde de var olması anksiyete bozukluğunuzun olmasına işaret etmektedir.

 • Bireylerin anksiyete bozukluğu nedeniyle aile ve meslek hayatlarında bir takım güçlüklerle karşılaşması
 • Tanıdıklar, komşular, aile ve arkadaşlarla kaygı bozukluğu nedeniyle ikili ilişkileri sağlıklı bir şekilde kuramaması
 • Günlük hayatının büyük bir kısmında aklında soruların olması ve rahatsız edici durumları düşünmesi
 • Bireyin korku ve endişe duygularını kontrol edememesi ve sürekli olarak stresli olması

Belirtmiş olduğumuz bu durumların 6 ay süresince devam etmesi halinde anksiyete bozukluğunuzun olduğuna işarettir. Bu noktada önemli olan erken teşhisi koymakla beraber kişilerin belirli hareketlerinin kontrol altına alınmasıdır. Bireyin yaşamış olduğu bu korku ve kaygılanma durumu için arındırma yöntemleri bulunmalıdır.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğundan arınmak için ilaç tedavisi ve psikoterapi tedavisi oldukça yaygın tedavi türleri olarak bilinmektedir. Bu iki yöntemi de kendinizde uygulayarak anksiyete bozukluğu sorunundan rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğuna Karşı Kullanılan Psikoterapiler

Anksiyete bozukluğuna karşı kullanılmakta olan psikoterapiler, kognitif yani bilişsel terapi ve davranışçı psikoterapi yöntemleriyle tedavi olmaktadırlar.

Anksiyete Bozukluğu İlaçları

Bazı durumlarda anksiyete buzkluğu nedeniyle tetiklenmiş olan obsesyonlar söz konusu olabilmektedir. Bu durumun söz konusu olması hasta için tehlikeli bir dönemin başlangıç sürecinin olmasını göstermektedir. Bu gibi durumlarda hastaların klomipramin içeren antidepresan ilaçlarını kullanmaları önerilmektedir. Anafranil ve klomipramin içerikli ilaçların yan etki göstermesi diğer ilaçlara göre daha trisiklik bir ilaç türüdür. Uzun yıllardan bu yana bu hastalık için kullanılmakta olan ilaçlar bu ilaçlar olarak bilinmektedir. Bu ilaçlar obsesyona cevap vermesi halinde oldukça etkili ilaçlardır. Anksiyete Bozukluğu ilaçları sayesinde hastalığı birkaç gün içerisinde kesebilir, anksiyete bozukluğu sorunundan kurtulabilirsiniz.

Eğer  obsesyon nedeniyle anksiyete bozukluğu sorunu yaşıyorsanız (bu teşhisi sadece uzman doktorlar koyabilir) diğer antidepresan ilaçlar da size yardımcı olabilir. Fakat böyle bir durumda diğer ilaçların kullanılması hastalığın cevap vermesi için biraz uzun bir süreç gerektirebilir. Bu durumda hastalığın tamamen ortadan kalkması için 2 haftaya kadar bir zaman gerekebilir.

Selektif  Serotonin  Geri Alımını Sağlayan İntibitörler

 • Sitalopram
 • Fluvoksamin
 • Paroksetin
 • Fluoksetin
 • Sertralin

Anksiyolitik İlaç Türleri

 • Diazepam
 • Clonazepam
 • Alprazolam

Anksiyete Bozukluğu Sonrası

Eğer siz de, bu  ve bunun gibi diğer psikolojik sorunlar yaşıyorsanız, uzman yardımı almaktan çekinmemeniz gerekir. Bu hastalıklardan kurtulmanız hayatınızı olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu hastalıklardan kurtulmanız hayat kalitenizi arttırmakla beraber, ilerleyen dönemlerde hayatınızda gerçekleşecek olumlu etkileri kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.everydayhealth.com/anxiety/guide/medications/

https://adaa.org/finding-help/treatment/medication

Bir önceki yazımız olan Obsesif Kompülsif Bozukluk - Takıntı Hastalığı başlıklı makalemizde obsesif kompülsif bozukluk, obsesif kompülsif bozukluk belirtileri ve obsesif kompülsif bozukluk tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  4
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir