Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu tedavisi ruhsal hastalık tedavileri arasında yer almaktadır. Kişinin kaygı seviyesinin en üst seviyeye ulaşarak tehlikeli bir durum olacakmış hissine kapılmasıdır. Bu hastalık psikolojik bir durum olduğundan dolayı tedavisi için genel olarak hastalara antidepresan ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Uzman doktor tarafından verilen bu ilaçlar düzgün ve doktorun belirttiği dozda kullanıldığı takdirde hastalık belirtilerinde ve seviyesinde azalma meydana gelmektedir. Bu da kişinin günlük yaşamının daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Anksiyete tedavisi için uygulanan yöntemlerden biri de psikolojik terapidir. Psikolojik terapi kaygı bozukluğu yaşayan pek çok hastada olumlu sonuç vermektedir. Bu nedenle anksiyete bozukluğu olan kişilerde terapi uygulaması yaygın olarak yapılmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete bozukluğu tedavisi için genel olarak hastalara iki çeşit tedavi uygulanmaktadır. Bunlardan biri ilaç tedavisi biri de psikolojik destektir. Psikoterapi olarak da adlandırılan bu tedavi orta derecede kaygı bozukluğu olan hastalarda işe yaramaktadır. Terapi uygulamasında genellikle bilişsel terapi uygulanırken buna ek olarak konuşma terapisi de yapılmaktadır.

Kaygı bozukluğu şiddetli olan hastalarda hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi eş zamanlı uygulanmaktadır. Bu tedaviler ile hastaların tam düzelmesi amaçlanmaktadır. Bozukluk olan hastalarda tanı konma süreci biraz uzun olabilmektedir. Dolayısıyla bu süreçte asıl problem tanı alma sürecinde yaşanan gecikmelerdir. Hastalar psikiyatriye başvurup, doktorun kendilerine verdiği ilaçları düzgün şekilde kullanmaları da son derece önemlidir.

Kaygı Bozukluğu Bilişsel Terapi Tedavisi

Anksiyete yani kaygı bozukluğu tedavisi için terapi uygulamaları içerisinden bilişsel tedavi yaygın olarak uygulanmaktadır. Bilişsel tedavi, son derece etkili ve sürekli olan bir tedavi şekli olarak bilinir. Bu tedavi şeklinde düşünceleri birbirinden ayırma, değiştirme, anlama ve sergilenen davranışları tekrar gözden geçirme üzerine çaba gösterilir. Uygulanan tedaviden elde edilecek sonuç hastalar arasında farklılık göstermektedir. Genel olarak alınan sonuç süresi on iki hafta ile on altı hafta arasında değişmektedir.

Bilişsel terapide hasta tedavinin içerisinde aktif olarak yer almakta ve iyileşmeye katkıda bulunmaktadır. Bir süre sonra hastalar duygularını kontrol altına almaya başlar ve alınan olumlu sonuçlar ömür boyunca hastanın işine yarayacak niteliktedir.

Anksiyeteye Karşı Kabullenme Ve Bağlanma Terapisi

Anksiyete tedavisi için uygulanan terapi çeşitlerinden biri de kabullenme ve bağlanma terapisidir. Bu terapi türünde hastaların anı yaşamasına ve olayları yargılamayarak tecrübe etmelerine yardımcı olunur. Böylece kabullenme ve farkındalığın arttığı görülür. Kaygı bozukluğu olan hastalarda istenmeyen düşünce ve hisler yoğun şekilde görüldüğünden dolayı terapide bu hislerle nasıl mücadele edileceği ifade edilir. Bunun için davranış değiştirme ve bağlanmaya yönelik stratejiler uygulanmaktadır.

Anksiyete Tedavisi İçin Terapi Türleri

Anksiyete tedavisi için uygulanan terapi türleri çeşitlidir. Bunlar içerisinde diyalektik davranışçı terapi, maruz bırakma terapisi, kişiler arası terapi, göz hareketleri ile duyarsız hale getirme ve yeniden işleme terapisi gibi terapi türleri uygulanmaktadır. Maruz bırakma terapisi bilişsel terapi ile benzerlik göstermektedir. Bu terapide hastanın korkuları ve endişeleri ile yüzleşmesi sağlanır. Genellikle fobiler terapi sonucunda ortadan kalkmaktadır.

Diyalektik davranışçı terapi için doğu meditasyon teknikleri kullanılmaktadır. Kişiler arası terapide ise yetişkinler, ergenler ve diğer yetişkinler baz alınmaktadır. Bu terapi türü genellikle depresyon türleri üzerinde etkili olmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu İçin İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi anksiyete bozukluğu için hem etkili hem de son derece güvenli bir tedavi şeklidir. Özellikle terapiler ile birlikte uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu durum genellikle orta seviyeli bozukluklarda görülmektedir.

Anksiyete bozukluğu için ilaç tedavisi görülen bulguların şiddetine ve kişinin durumuna göre çeşitlere ayrılmaktadır. Genel olarak hastalara psikolojik destek sağlayan ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçların düzenli kullanımı son derece önemlidir. Bundan dolayı doktor tarafından verilen tedavi planına sadık kalınmalı ve iyileşme fikri tamamen benimsenmelidir. Böylelikle etkili sonuç alma ihtimali ve süresi daha yüksek olmaktadır.

Kaygı Bozukluğunun Tedavisi

Kaybı bozukluğunun tedavi sürecinde hastalar bazı uygulamalar ile daha rahat ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmektedir. Bunun için akupunktur, yoga, gerileme ve gevşeme teknikleri son derece etkilidir. Yapılan çalışmalara göre gevşeme egzersizleri yapmak panik atak ve fobilerin tedavisi için yardımcı olmaktadır. Yoga ise bünyesinde nefes alıp verme egzersizleri barındırdığından dolayı hastalarında rahatlamasını sağlamaktadır. Akupunktur uygulamasında ise vücudun belli bazı noktalarına iğneler batırılmaktadır. Çin kaynaklı bir uygulama olan akupunktur ile anksiyete bozukluklarının tedavisinden olumlu yanıt alınma ihtimali yükselmektedir.

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Tedavisi

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden psikiyatri uzmanından yardım almaları gerekir. Uzman doktor ilk aşamada geniş çaplı bir değerlendirme yaparak sorunun altında yatan kaynakları araştırır. Bu hastalığın tedavisinde genellikle ilaç tedavisi etkili olmaktadır. Ancak kişilerdeki anksiyete bozukluğunun derecesi hastalar arası değişkenlik göstereceğinden dolayı bir kişiye iyi gelen ilaç başka bir kişi için etkili olmayabilir. Bu nedenle anksiyete ilaç tedavisi için seçilecek ilaçlar doktor kontrolünde olmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kekemelik: Neden Olur? Tedavisi ve Konuşma Terapisi başlıklı makalemizde kekemelik, kekemelik neden olur ve kekemelik nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir