Antidepresanların Yan Etkileri

Antidepresanların Yan Etkileri

Antidepresanların Yan Etkileri

Antidepresan kullanımı özellikle 20-30 yıllık bir süre içinde daha fazla artmış durumda. Bunda insanların gerekli gereksiz ilaç kullanması ve doktorların da aynı şekilde çok gerekmediği halde satış yapmak için ilaç önermesi önemli bir belirleyici. İnsanların artık daha bireysel hayatlarının olması ve sorumluluklarının da fazla olması kuşkusuz kötü bir ruh haline yönlendirebiliyor. Ancak bu durum tek başına antidepresan için yeterli değil. Kaldı ki bilinçsiz kullanım için daha fazla zemin oluşuyor ve bu da antidepresanların yan etkileri için tetikleyici konumunda.

Antidepresanların Kullanımının Önemi

Antidepresanların doğru kullanımı son derece önemli bir kondur. Bunun nedeni ilaçların içindeki maddelerin olumsuz bazı etkilerinin görülebilmesidir. Bu ilaçlar, kesinlikle bir kişinin tavsiyesiyle alınmaz. Yani mutlaka bir hekim tarafından yazılmalıdır. Reçeteli şekilde eczanelerden temin edilir ve sonra zaman ve kontrol durumlarına da özen gösterilir. Antidepresan kullanırken hekimin söylediği zaman boyunca kullanım devam etmelidir. 6 ay denilmişse bu süre boyunca her gün belirtilen zamanda alınmalıdır. Aksi halde ruhsal dengesizliklere neden olabilir. Ayrıca bırakılması söylenene kadar da devam edilmelidir.

Antidepresanın Yan Etkileri Neler?

Antidepresanların yan etkileri kendi içinde sınıflandırılarak değerlendirilebilir. Örneğin ilk olarak SSRI, SSNRI türlerindeki antidepresanların yan etkileri şöyle sıralanabilir:

 • Rahatsızlık hissi, normalden fazla sinirli olma hali
 • Kendini hastalıklı duygularla kaplı gibi hissetme
 • Karında ağrı hissi, sindirim sorunları
 • Kabızlık ya da tersine ishal hali
 • Yemeklere karşı ilgisizlik, iştah kaybı
 • Günlük işlerle uğraşırken baş dönme hissi
 • Gece uykuya dalmada zorluk
 • Baş ağrısı ve migreni olanların şiddetli ağrıyı sık yaşaması
 • Cinsel isteksizlik hali düşük libido
 • Orgazm olmada zorluk
 • Erkeklerde sertleşme bozuklukları
 • SSRI ve SNRI türüne ait antidepresanlardan etkileri en geç 2 hafta içerisinde kaybolur. Bazen de bunların devam etmesi gibi haller görülebilir.

Trisiklik antidepresanların yan etkileri şu şekildedir: Bulanık görme, kilo alma, geceleri aşırı terleme, küçük tuvalete çıkamama, bulanık görme, ağızda kuruluk, kalp ritmi problemleri, kabızlık, baş dönmesi gibi yan etkilere sık rastlanır. 2 hafta içerisinde bu belirtilerin azalması gerekir.

Yaşlı İnsanlarda Antidepresan Kullanımı

Yaşlı insanlarda antidepresan kullanımı, yine alınan antidepresan özelliklerine göre değişebilir. SSRI türündeki antidepresanlar sodyum eksikliğine neden olabilir. Bu durum vücutta ödem olmasına neden olur. Oluşan sıvı toplanması, yorgunluk, nöbet geçirme dengesizlik, baş ağrısı, kas ağrısı, iştahsızlık, kafa karışıklığı gibi sorunları beraberinde getirebilir.

Çocuklarda Antidepresan Kullanımı Tehlikeli mi?

Antidepresanların çocuklarda kullanımı için sınırlı sayıda onaylanan ilaçlar satın alınmaktadır. Antidepresanların çocuk ve ergenlerdeki etkisi yetişkinlere göre daha farklı olabilir. Özellikle ergenlik döneminde olanların intihar eğilimi olabilmektedir. Bu aşamada kimlik tanıma dönemi olduğundan yaşanan çevresel faktörler daha abartılı şekilde hissedilebilir. Örneğin bir ergen, bu dönemde bir nedenden dolayı depresyona girerse, aile nedeniyle travmatik olaylar yaşarsa ve antidepresan kullanırsa içerisindeki seratonin sağlayıcılar ters etki yaratabilmektedir. Çevresel etkenler de depresyona neden olabildiğinden tetikleyici durum olabilir.

Antidepresanın Diğer İlaçlarla Alımı

Antidepresan kullanırken eğer farklı ilaç tedavisi de devam ediyorsa bu durumda kontrollü ilaç kullanımı olmalıdır. Yani her ilacın yıkıcı etkisi olduğu da akılda bulundurulmalıdır. Ayrıca bazı ilaçların kullanılmaması gerektiğini de ayrıca eklemek gerek:

Monoamin oksidazlar, her ne kadar depresyon tedavisi için olsa da farklı antidepresanlarla alınmaması gereken bir ilaçtır. Zyvox isimli antibiyotik de benzer olumsuz etkiler yaratabilir. Antidepresanların HTP ve pasif flora gibi ilaçlarla alınmaması gerekir. seratonin etkisi beraberinde bazı riskleri de getirebilmektedir. Yani mutluluk sağlarken farklı bir ilaçla etkileşim olursa ciddi sorunlar da görülebilir. Seratonindeki dengesizlikler şaşkınlık, terleme, heyecanlanma, ishal, kaslarda çekilme hissi, kontrolsüz heyecanlanma durumlarına neden olabilir.

Antidepresan Kullanmak Kişilik Açısından Etki Eder mi?

Antidepresanların kişilik açısından etkisi yoktur. Yani karakterde değişiklik yaratmaz. Aksine kişilik bozukluklarında, çoklu kişilik, şizofren hastalıklarında görülen halüsinasyonların giderilmesini sağlar. Beyindeki mutluluk sağlayan kimyasalları artırdığından daha huzurlu bir tavır görülebilir. Yani sakinleştirici etki söz konusudur. Yani buradan da anlaşılacağı gibi iyi hissetmekle kişilik değişimi arasında fark bulunmaktadır.

Antidepresanlar ve Bağımlılık

Bazı antidepresanlar bağımlılık yapabilmektedir. Bu konuda uzmanınızın önerilerine dikkat etmeniz gerekir. Belirli süre boyunca doğru kullanım sağlanmalı ve kuralların dışında çıkmamalıdır. Bunun dışında genel olarak bir bağımlılık yapmaz. Yani zararlı maddelerle aynı kefeye konulmaması gereken bir durum vardır. Beynin uzun süre bir antidepresan kullanması sonrasında yaşanan sersemlik ve gerginlik hali gibi de değerlendirilebilir. Bırakma ve kontroller konusunda özen gösterilmelidir.

Her Stres Olduğunda Antidepresan Kullanılır mı?

Günümüzde insanlar antidepresan kullanımı konusunda çok savruk davranabilmektedir. Her moral bozukluğunda antidepresan alınmaması gerekir. Yani sağlık sektörünün de ticari kaygıları olduğu düşünülürse size zaten ilaç vermeye hazırdır. Bu nedenle insanların bireysel çabaları da son derece önemli bir konudur. Önce stres kaynakları bulunmalı, bunların çözüm yolu aranmalı, bireysel hatalar kaçmadan incelenmelidir. Yani bir kişi kendine karşı dürüst olursa zaten birçok ruhsal sorunun kaynağı da yok olur. İlaç tedavisi artık kontrol edilemeyen anksiyete ve panik atak nöbetleri geçiren kişilerde, riskli durumları engellemek için olmalıdır.

Antidepresan ve Kilo Alımı

Bazı antidepresanların yan etkisi kilo almak şeklinde olabilir. Su toplanmasına neden olması, ayrıca sakinleştirici etki nedeniyle kan akşında yavaşlama bunda etkilidir. Yani aslında kilo almaya meyilli olmanız da etkilidir.

Antidepresan ve Uyuşukluk Hali

Özellikle antidepresanı ilk kez kullanma söz konusuysa uyuşukluk, halsizlik gibi hisler sık yaşanır. Ancak bu durum ilaca alışma süresidir. Sersemlik hissi bazen günlük hayata da etki eder.

Antidepresan ve Cinsel Hayat

Antidepresanlar cinsel istek ile ilgili  olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Erkeklerde geç boşalma durumuna neden olabilir. Kadınlarda da orgazm olmada zorluk yaşanabilir.

Bir önceki yazımız olan Depresyon Tedavisi, Depresyon Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde depresyon, depresyon geçer mi ve depresyon nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  3
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir