Depresyon Tedavisi, Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon Tedavisi, Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon Tedavisi, Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon, tedavi edilebilen bir problemdir. Pek çok kişi depresyona girdiğinde, depresyondan asla çıkamayacağı gibi bir yanılgıya kapılmaktadır. Depresyondaysanız ve bu hayatınızı etkiliyorsa, bir psikiyatrdan yardım istemekten çekinmeyin. Psikiyatrınız durumunuzu özel olarak ele alacak ve sizin için en uygun olan depresyon tedavisi yöntemine karar verecektir. Depresyonun tedavisinde, sağlıklı yaşam değişimleri, konuşma terapileri, gerekli görülürse antidepresan tedavisi gibi pek çok tedavi yöntemi mevcuttur.

Depresyon Riski Taşıyan Durumlar Nelerdir?

Bazı kişilerin depresyona yakalanması diğer bireylere göre daha kolaydır. Aşağıdaki durum ya da özellikleri taşıyan kişiler depresyona daha kolay yakalanırlar:

 • Sevilen birinin kaybı
 • Madde ya da alkol bağımlılığı
 • Anksiyete
 • Ailede 1. derece akrabalarda depresyon geçmişi olan birisi varsa
 • İşsizlik
 • Ayrılma, taşınma gibi ciddi değişiklikler
 • Başarısızlık
 • Cinsel, ruhsal ya da duygusal taciz ya da şiddete uğramış olmak

Depresyon Tedavi Edilebilir Mi?

Depresyon psikiyatrik bir rahatsızlık olup tedavi edilebilir niteliktedir. Uygun tedavi yöntemi seçildiğinde depresyon ortadan kalkacaktır.

Depresyona Tekrar Yakalanmamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Maalesef depresyon tekrar edebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle depresyonun tekrar etmesini önlemek için depresyonun kaynağını ve tetikleyicilerini keşfetmeli, bunları çözmelisiniz.

Depresyon Tedavi Yöntemi Nedir?

Depresyon durumunda herkese uyan tek bir depresyon tedavisi yöntemi yoktur. Kişiden kişiye göre değişim gösteren tedavi seçenekleri mevcuttur; burada size düşen görev bunun bir rahatsızlık olduğunun ve tedavi edilebileceğinin farkında olmaktır. Yine aynı şekilde, tedavi seçenekleri hakkında geniş bilgi edinerek, bunları uygulamanız da büyük önem arz etmektedir.

Depresyon Tedavi Yöntemi Çeşitleri Nelerdir?

Depresyonun tedavisinde pek çok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Kullanılan tedavi yöntemi kişiden kişiye, depresyonun derecesine göre değişim göstermektedir. Depresyon belirtileri gözlemlenerek eğer kişi depresyonun ilk aşamalarında genellikle konuşma terapisi uygulanırken; orta ve ileri seviyelerde konuşma terapisi ile birlikte ilaç kullanımı tedavisine başvurulur.

Depresyonun tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Terapi(Grup terapisi ya da kişisel terapi)
 • Sağlıklı yaşam tarzı
 • İlaç tedavisi
 • Beslenme değişiklikleri
 • Vitamin Takviyesi(B12 eksikliği depresyona neden olabilir.)
 • Bitkisel tedaviler

Depresyonun Terapi İle Tedavisi

Terapi depresyonun tedavisinde çok büyük rol oynamaktadır. Terapinin depresyonun tedavisindeki önemi şu şekilde açıklanabilir:

 • Terapi depresyonu tetikleyen durumları ve kaynağını bulma açısından çok önemlidir.
 • Kaynağı ve tetikleyicisi bilinen depresyon durumunu çözmek için bu travma ya da acılar çözülür, kişinin bu nedenler ile depresyona girme ihtimali ortadan kalkar.
 • Terapi kişinin kendisini rahatça dile getirebilmesini böylece özgüven ve hayatında güç sahibi olduğunun farkına varmasını sağlar.
 • Terapi, hayatınızda tıkalı olan ve sizi depresyona sürükleyen durumları çözerek, hayatınızın tekrar akışa girmesine yardımcı olur.

Grup Terapisi Mi Kişisel Terapi Mi Tercih Edilmeli?

Depresyonun tedavisinde terapi yöntemine başvurulmak istendiğinde kişi kişisel mi yoksa grup terapisi mi almak istediğine karar veremeyebilir. İki terapinin de kendi içerisinde avantajları vardır. En iyisi psikiyatrın önerdiği terapi grubuna katılmak olacaktır.

Depresyonun Terapisinde Sağlıklı Yaşam Tarzı

Depresyona neden olan etmenlerden birisi sağlıklı olmayan ve kişiyi tüketen yaşam tarzı olabilir. Bu durumda terapist kişiye sağlıklı yaşam önerileri sunarak yaşam tarzını değiştirmesini önerebilir. Yaşamı düzene giren kişi, depresyondan çok daha kısa sürede çıkacaktır.

Depresyonun Tedavisinde İlaç Tedavisi

Depresyonun tedavisinde ilaç kullanımının rolü büyüktür. Psikiyatr gerekli gördüğü durumlarda ilaç tedavisini hastaya önerebilir. İlaçlar, beyinde bozulmuş kimyasal reaksiyonların düzene girmesini sağlayacaktır. Antidepresanlar, depresyonun tedavisinde anahtar görevi görse de mutluluk hapı değillerdir. Sadece hastalığın tedavisinde kullanılırlar, sanılanın aksine bağımlılık yaratmazlar ve doktor kontrolünde bırakılması gereklidir.

Depresyonun Tedavisinde Beslenme Değişiklikleri

Sağlıksız beslenme ya da yanlış beslenme kişinin vücuduna alması gereken besinleri alamamasına böylece depresyona daha yatkın olmasına neden olabilir. Bu durumda doktor ya da terapist kişiyi sağlıklı beslenme konusunda teşvik edecektir. Sağlıklı beslenme sonucu, kişi kendisini çok daha iyi hissetmeye başlayacak ve depresyondan çok daha kısa sürede çıkacaktır.

Vitamin Takviyesi

Vücutta bazı vitamin değerlerinin düşük olması depresyona yol açabilir. Bu durumda, yapılan kan testi baz alınarak hastaya vitamin takviyesi tedavisi uygulanır. Özellikle B12 vitamini eksikliği yorgunluğa, mutsuzluğa, depresyona yol açmaktadır.

Depresyonun Bitkisel Yöntemler İle Tedavisi

Depresyonun tedavisinde bitkisel yöntemlere de yer verilmesi gerekilir. Bitkiler, rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri ile kişinin kendisini daha az stresli ve daha mutlu hissetmesini sağlar.

 • Çok az miktarda nane ve gül bi iki granül lavanta ile birlikte demlendikten sonra oluşturulan bitki çayından günde 2 – 3 bardak içildiğinde depresif ruh halinin dağıldığı gözlemlenir.
 • Depresyonun evde tedavisi yöntemlerinden birisi de adaçayıdır. Sabah ve akşam içeceğiniz iki bardak adaçayı depresyonu ve stresli ruh halini azaltacak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Antidepresan Nedir? Yan Etkileri? Kullanımı? başlıklı makalemizde antidepresan, antidepresan kullanımı ve antidepresan nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  2
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir