Depresyon Testi – Beck Depresyon Ölçeği

Depresyon Testi – Beck Depresyon Ölçeği

Depresyon Testi

Yaşadığınız günlük stres ve kaygıların, yeme içme, uyku bozukluklarının depresyona işaret olup olmadığını ölçen testtir. Beck depresyon testi son 1 hafta içindeki duygu durumlarınızın depresyon işareti olup olmadığını ölçmek üzere oluşturulmuş bir testtir. Sorulara samimiyetle ve doğru bir şekilde cevap vererek, alacağınız puan doğrultusunda depresyon belirtilerine sahip olup olmadığınızı ve depresyon tedavisi görmeye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Beck Depresyon Testi

Beck’in geliştirdiği Beck Depresyon Ölçeği ile gerçekleştireceğiniz bu depresyon testi, depresyon belirtilerine sahip olup olmadığınızı ölçer. Bu test depresyonda olduğu gibi birçok farklı psikiyatrik hastalık hakkında da kullanılabilmektedir.

Testi tamamladıktan sonra sonucu gör butonuna basarak puanınızı görebilirsiniz. Bazı mobil tarayıcılarda yazılım problem çıkarabilir. Eğer bu sorunu yaşarsanız puanları kendiniz de toplayarak hesap yapabilirsiniz. Testte a, b, c, d şıkları sırasıyla 0, 1, 2, 3 puan olarak değerlendirilmektedir.

Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışması Sn. Hisli N., tarafından yapılmıştır. Hisli N, Beck Depresyon Envanteri’nin geçerliliği üzerine bir çalışma. Psikoloji Dergisi, 1988; 6:118-122

Her soruyu dikkatle okuyup cevaplandırın. BUGÜN DAHİL, GEÇEN HAFTA İÇİNDE yaşadığınız duyguları değerlendirin ve en yakın olduğunuz şıkkı işaretleyin. Bir şıkkı işaretlemeden önce diğer şıkların hepsini okuduğunuzdan emin olun.

 

Teste Başlayın:

Soru 1:
Soru 2:
Soru 3:
Soru 4:
Soru 5:
Soru 6:
Soru 7:
Soru 8:
Soru 9:
Soru 10:
Soru 11:
Soru 12:
Soru 13:
Soru 14:
Soru 15:
Soru 16:
Soru 17:
Soru 18:
Soru 19:
Soru 20:
Soru 21:

Bir önceki yazımız olan Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde epilepsi, epilepsi belirtileri ve epilepsi ilaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  24
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 11 )