Disleksi; Belirtileri, Tedavisi

Disleksi; Belirtileri, Tedavisi

Disleksi Nedir?

İnsanların üstün zekaya sahip olmalarından dolayı meydana gelen ve genel tabiriyle adı “disleksi” olan bir öğrenim bozukluğudur.

Genellikle okuma bozukluğu olarak meydana çıkan disleksi, hafızada oluşan kayıplardan dolayı epilepsi hastalığı ile bir çok araştırma yapılarak tedavisi aranmaktadır.

Disleksi hastalığına sahip olan birey ve çocuklara dislektik olarak hitap edilmekte olup, hastalığından dolayı toplumda bir adım geride yaşayan insanlardır. Hastalık için bilim adamlarınca ve tıp alanında profesyonelleşmiş insanlar tarafından tedavisi araştırılmakta olup kesin olarak bir çözüm bulamamakla birlikte ilaçlı ve ilaçsız olarak kesin olmayan ve her bireyde farklı sonuçlar yaratan, hastalığı bir nebzede olsa gerileten tedavi yöntemleri bulunmuştur.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

1- Genellikle yeni okula başlamış çocuklarda okuma güçlüğü ile anlaşılan hastalıkta kelimeleri tersten okuma, kelime atlama ve heceleri karıştırmayla anlaşılır.

2- Birbirine benzeyen sembolleri birbiri ile karıştırma okuma güçlüğünden sonra gelen en büyük belirtidir.
örneğin : b harfini d harfi ile karıştırma

3- Çoğu ebeveyni korkutacak belirtiden biriside ayakkabıları ters giyme ve sağını solunu karıştırma problemidir. Bu da belirtiler arasında yer almakta ve her bu sorunu yaşayan çocuğunda hastalığa sahip olduğu anlamına gelmemekle birlikte bir Çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları doktoruna gösterilmesinde fayda olmaktadır.

4- Dikkat dağınıklığı ve anlamada güçlük bu hastalığın bir belirtisidir.
örneğin : televizyon izleyen bir çocuğun seslenmenizi duymayıp ve anlatmak istediğinizi geç algılaması disleksi belirtisidir.

5- Ebeveynler tarafından sıkça duyduğumuz sihirli cümle “istese yapar” çocukların hastalığının geç farkedilmesine sebep olmaktadır. Sizi yaptıklarıyla şaşırtmaları sebebiyle ebeveynlerde bu görüşe kapılmaktalardır ancak bu hastalığa sahip olan çocuklar yaşıtları çocuklara göre aşırı derece ileri zekalılık örneği sergilemekte ve onların mutlu olduğu anda meydana çıkan yetenekleriyle sizleri bu düşünceye itmektelerdir.

DİPNOT : Çocuğumda bu belirtiler bulunmakta kesin bu hastalığa sahip diye düşünerek kendinizi kötü bir psikoloji içine sokmak yerine ilgili polikinliğe giderek doktor gözetiminde tetkiklerde bulunarak bu hastalığın olup olmadığını öğrendikten sonra gerekli olan tedavi yöntemlerine geçiş yapınız.

Disleksi Tanısı Konulmuş Dislestik Kişilerin Yanında Olma Süreci

Dislestik çocuk sahibi olan ebeveynlerin farketmediği ama en büyük korkulacak olay ise çocuklarda yaşanan özgüven eksikliği ve kendilerini diğer insanlardan soyutlama isteğidir. Bu durum okulda öğrenme güçlüğünden dolayı diğer çocuklar tarafından alay konusu olma ve bilinçsiz eğitmenler tarafından meydana gelmektedir. Ayrıca bu çocuklar çevresinde ki insanlara oranla daha üstün zekaya sahip olduklarından dolayı her olayı daha ayrıntılı düşünerek hareket ettiklerinden dolayı küsme veya alınma ihtimalleri yaşıtlarına göre daha yüksektir. Bu sebeple ebeveynlerin çocuklarına daha hoşgörü ile yaklaşmaları kendilerini iyi hissetmelerine sebep olmakla birlikte ona verebileceğiniz en büyük özgüven kaynağı ve ayakta kalabilme sebebidir.

1- Kesinlikle yaşadığı okuma problemlerinde sakinliğinizi koruyup ona tekrar tekrar yapabileceğini söyleyerek yanında olduğunuzu belirtin ve sesli okuma yapmasını sağlayın. Bu sebeple sizlerde çocuğunuzun nerede hata yaptığını ve hatasını telafi etmesini sağlayarak destek olabilirisiniz

2- Motivasyon onların vazgeçilmezidir. Her yaptığı şeyde onunla gurur duyduğunuzu söyleyerek ve gönlünü okşayacak kelimeler kullanın. Bu onların kendilerine olan güvenini arttıracak bir hareket olduğu için kendilerini yaşıtlarından geri hissetmeyip aksine onların sahip olduğu zekaya sahip olmasada kendilerini onlar gibi hissetmesine ve kendilerini soyutlamamasına sebep olmaktadır.

3- Sürekli zeka geliştirici oyunlar oynayın. Materyaller onların en sevdiği oyun biçimidir. İnternet üzerinde bulunan zeka oyunlarını araştırın ancak onun düzeyine uygun olduğuna emin olun çünkü fazla gelecek oyunlar onların moralini bozmakla birlikte özgüven eksikliği için çok büyük bir faktördür. Onlar oyun oynarken sizlerde “bence bu böyle olmalı” diyerek yanlış yaptığı yerlerde kontrolü ele almanız size olan güvenlerini arttırarak onlara destek olabilirsiniz.

4- “Komşunun çocuğu böyle yapmış” cümlesi hayatınızda yer almasın zira disleksi hastası olan çocuklar eşsiz çocuklardır. Komşunun çocuklarından daha zeki olmasına rağmen gün yüzüne çıkaramayan çocuklardır. Bu sebeple kıyaslanacak çocuklar olmayıp kendisiyle kıyaslanması gereken çocuklardır.

örneğin : “dün bunu yapmıştın tekrar yapabilirsin, sana güveniyorum” gibi sözler onları hayata bağlayan sözlerdir.

5- Yukarıda da belirttiğimiz gibi bilinçsiz eğitmenler sadece disleksi hastası çocukların değil tüm öğrencilerin ve ebeveynlerin korkulu rüyasıdır. Bu sebeple okul idaresiyle, sınıf öğretmeniyle ve branş öğretmenleriyle sürekli iletişim dislektik çocuklar için çok önemlidir ancak bunlar onun gözünün önünde gerçekleşmemesi onların haberdar olmaması kendilerini diğer öğrencilerden farksız olarak görmelerine sebep olmakta ve okul hayatlarında başarıya sebep olmakla birlikte okuldan soğumamaları için gerekli olan bir yöntemdir.

6- “Sürekli bilgisayarla oynuyorsun oğlum/kızım kalk artık” onunla birlikte kendilerini geliştirmesi için sizlerin de yeni yeni şeyler öğrenmesi gerekmektedir.

örneğin : oyun oynuyorsa sizde onunla oynayın, makale yazıyorsa sizde onunla yazın yada kendi kendine eline oyuncaklarını alıp kırıp içine bakıyorsa yardımcı olun.
Onun önünü açın ve kendi becerilerini geliştirmesi için destek olun.

7- Onlara görev vererek yerine getirdiklerinde onlara ödül niteliğinde şeylerde bulunun. Belki bir dondurma yada bir parkta güzel bir gün ama en önemlisi seninle gurur duyuyorum cümlesidir. Bu onları daha fazla o işe adapte edip tüm hünerleri sergilemesine yol açmaktadır ancak verilen görevi sizin takip etmeniz ve doğru olarak yapıldığı takdirde bunları yapmanız onu motivasyon edecektir. Aksi takdirde yanlış olduğu halde aynı tepkileri vermeniz onu kolaycılığa itecek ve yanlış olduğu için tepki aldığı için sizlere küsecektir.

8- Ders çalışırken yanınızda telefon veya onun sevdiği eşyalar bulunmasın. Bu onun dikkatini dağıtıp adaptasyonunu azaltarak dikkat dağınıklığına sebep olacaktır ve verimi düşürecektir. Sakız çiğnemek onun dikkatini dağıtarak diğer nesnelerden daha fazla onu koparacak ve dikkatini veremeyecektir. Bu da onun gün sonunda o kadar zaman boşa harcadığını düşündürerek ilerleyerek hiçbir zaman birşey için çaba göstermemesine sebep olacaktır. Bu durumların olmaması için çocuğunuzu uygun dille izah ederek aksi durumların önüne geçmek ebeveynlerin elinde.

9- Zeka oyunları motivasyonu yükselttiğine dair yöntemi açıkladık ancak okul dersleri bunlardan sonra sıkıcı olabilecek şeyler fakat bunlarda ebeveynlerin elinde çünkü sadece ebeveynler sıkıcı bir ödevi veya bir testi dislektik çocuklarına eğlenceli kılabilir. Bu durum onların vazgeçilmezi. Sıkıcı bir şeyi yapmak istemeyip çoğu zaman kaçacaklardır. Oyun şeklinde ödevler onları mutlu eden bir araçtır aksi takdirde odana geç ve ödevini bitirmeden gel demek onlar için tiksindirici bir durum olması kendilerini soyutlaması için bir sebeptir.

10- Onlar başarılı olduğu için onu sevdiğini anlamasınlar, onu her zaman sevdiğinizi gösterin, ufacık bir şey bile onları mutlu edebilirken bunu ufacıkla bırakmayın. Bir başarısızlığında bile kızmak yerine destek olmayı seçin. Yanında ebeveynlerinin olduğunu hissetmesi onlar için aşırı derecede mutluluk verici bir olayken, çocuğunuzun hayatında her zaman geri kalan bir birey olmaması için size düşen büyük görevlerden birisidir.

Disleksi Tedavisi

Farklı süreçlerden oluşan, kesin olmayan tedavi yöntemleri bulunan hastalıkla “Çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları” polikinliği ilgilenmekte olup, dislektik kişiyi inceleme altına aldıktan sonra bireyden bireye değişen tedavi yöntemleri tavsiye edilmektedir. Genellikle okuma testi yapan uzman doktorlar çocuğunuzun geleceği için elinden geleni yapmaktadırlar. Çeşitli müfredatlarla sorunu ortadan kaldırmaya çalışsalarda yüzde yüz olarak ortadan kalkmaz. Yaş ilerledikçe okuma sorunlarının düzelmesi ve anlamada ki gerilik tam anlamıyla düzelmesede eskiye oranla iyi denilecek kadar düzelebilmektedir ancak bunlar tamamen ebeveynlerin özverisiyle gerçekleşmekte olup dislkptik tanısı olan çocuğun üstüne düşmekten geçer. Tabi ki her çocukta geçicek diye veyahut geçmeyecek diye bir algı yok iken verilen emeklerle doğru orantıda olarak iyileşme süreci gerçekleşmektedir.

**UNUTMAYIN Kİ**

Dislektik çocuklar çevresine oranla ileri derecede zeka seviyesinde yükseklik görünen çocuklardır. Bu sizleri tatmin edebilecek bir hususken gün yüzüne çıkarmak herşeyden önce gelen şeydir. Diğer çocuklarla bir tutulmaması gereken bu çocuklar, bir çok çocuktan daha başarılı olan çocuklardır ve bu hastalık teşhisini sadece doktorlar koymaktayken çevredeki insanlara aldırmayıp, özellikle senin çocuğun da zeka geriliği var diyen geri kafalı insanlara aldırış etmemek gerekmektedir. Herşey ve çocuğunuzun mutluluğu tamamen sizlerin elindedir.

Disleksi hastalığında hakkında kısaca özet geçecek olursak;

Tamamen zeka düzeyinde üstün olan çocukların okuma, anlama ve yazma problemleri olmasının kısaca ismidir. Hafıza kayıplarıyla da anlaşılabilen bu hastalık ebeveynlerin üstüne düşen bir hastalık biçimi olduğundan dolayı büyük iş anne ve babalardadır.

Tanı koyulmuş çocukların kısaca aile ve çevresinden aldığı destekle ve onları motive edecek sözlerle bu hastalığı atlatmaya yönelik olduklarıda açıktır. Tanıların sadece doktorlar tarafından koyulacağınıda unutmamak gerekmektedir. Tedaviler her hangi alanında uzman olmayan kişiler tarafından sağlanmayıp, yalnızca uzmak doktorlar tarafından gerçekleştirilirken kulaktan dolma bilgilere aldırış edilmemesi gerekilmektedir. Yani anlatılmak istenen şu ki;

Bir çocuğun hayatını dışarıdan kendini bilgili sanıp sadece kulaktan dolma bilgilerle tavsiyelerde bulunarak, söz konusu olan çocuğun hayatını hiçe sayarak mahvetmek söz konusu dahi olamaz. Tamamen teşhisler sonucunda, gereken yöntemlerin uygulanmasıyla sonuç elde edilebileceği ve gelişimi hakkında ilerleyeceği muhtemel bir olaydır.

*Tersten okumak veya anlama güçlüğü hiçbir zaman dünyada kişilik bakısından sorun olacak şeyler olmamasına rağmen insanların algısı büyük bir ölçüde yetişkin bir bireyde veya bir çocukta oldukça ters bir psikoloji yaratırken, aslında böyle büyük bir sorun olmadığı tedavilerle aşılabildiğinin kanıtıdır. Aksi takdirde böyle bir hastalık söz konusu olduğunda gülünç bir durum olmayıp insanların destek olması gereken bir durum olduğu herkes tarafından kabul edilecek bir olaydır. Kimilerine göre böyle sorunlar yaşayan çocukların gelecekte büyük sorunlar yaşayacağını düşünsede yaş ilerledikçe azalan tanılar bu sorunun aşılabileceğine bir dayanaktır. Herşeyin çözümünün olduğu gibi tıp kitaplarında bu hastalığın çözümü yok gibi görülsede yapılan antremanlarla neredeyse tamamının atlatıldığı görülmüştür.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Şizofreni; Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde şizofreni, şizofreni nedir ve şizofreni tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir