Neuro-Biofeedback Yöntemi Nedir?

Neuro-Biofeedback Yöntemi Nedir?

Neuro-Biofeedback Nedir?

Neuro-biofeedback nedir? Günümüzde hayat o kadar hızlı akmaktadır ki, insanlar bu hız karşısında çoğu zaman çaresiz kalmaktadırlar. Bu zor ve hızlı hayat şartları beraberinde insanoğlunun bir numaralı düşmanı stresi meydana getirmektedir. Stres yönetimi oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Çünkü stres hayat kalitesini ve verimi düşürürken daha da ilerlemesi halinde sağlığınızı da ciddi anlamda tehdit etmektedirler.

Biofeedback ise kişinin çeşitli cihazlar yardımı ile kendi fizyolojik durumları hakkında anlık değişimlerin farkına varılması sürecidir. Bu süreçte kişi önceden normal yaşam döngüsünde farkına varamadığı bu ani farklılaşmaları cihazlar yardımı ile bilgisayar ekranına görsel ve işitsel sinyaller yardımıyla aktarılması suretiyle bu ani değişimler hakkında bilgi edinilir ve farkındalık hissi yaratılır. Yani kişi ilerleyen safhalarda bu gibi ani değişimlerinin farkına varma durumu gelişmektedir.

Neuro –Biofeedback Nasıl Uygulanır?

Bu yöntemin en çok gevşeme ve stres yönetimi alanında kullanıldığı gözlemlenmektedir. Stresle insan bedeninde birçok durum ortaya çıkmaktadır. Hatta bunlardan bazıları bu stres durumunun daha da ilerlemesi sonucu kişinin sağlığına kalıcı zararlar verebilmektedir. Stresle beraber çarpıntı, nefes darlığı, kas gerginliği hatta daha ileriki safhalarda bunama, genel dikkat kaybı kişinin direkt hayatını etkileyen etkiler gösterebilmektedir. Hatta olayın birde psikolojik yönü bulunmaktadır. Strese yenik düşen insanlar normal hayatlarında öz güven kaybı, başarısızlık ve saygınlığı yitirme gibi durumlarla da karşılaşabilmektedirler.

Bu durumu ilaç ya da farklı tedavilerle aşmak neredeyse imkânsızdır. Bu durumun tek çaresi stresin kontrol edilmesi ile mümkündür. İşte Neuro Biofeedback yöntemi tamda burada devreye girmektedir. Bu yöntem sayesinde kişi öncelikle stresi tanımaktadır. Çünkü birçok kişi stresle karşı karşıya olduğunun bilincinde bile olmamaktadır. Bu yöntem insan vücudundaki fizyolojik değişimlerin farkına varabilmesi adına bu değişikleri farkındalığı arttırarak kişinin bu belirtileri kontrol etmesini sağlamaktadır. Yani kişi bu belirtilerin üzerine giderek kendi rahatlamasını sağlayarak etkilerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Belirtilerin ekrana yansıtılması ile bu belirtileri bilen kişi stresi çok daha kolay kontrol edebilmektedir.

Biyofeedback yöntemi kişilerin psikolojik yönden gelişimi ve stresle başa çıkabilmesi amacıyla geliştirilmiş bir yöntem değildir. Çünkü daha birçok sorunun tedavisi noktasında kullanılmaktadır. Bunlar ise yüksek tansiyon tedavisi, kardiyak aritmiler, yoğun baş ağrısı, reyno sendromu, mide asiditesi, inkontinans, vaginismus gibi şikâyetlerin tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar zaten normal olarak yaşadığımız birçok sorunun altında beyinsel ve psikolojik etkenlerin tetiklemesi sonucu oluştuğu belirlenmiştir.

Neuro –Biofeedback Yönteminin Çocuklarda Kullanımı

Neuro-Biofeedback yöntemi günümüz çocuklarının yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde, çocuğa dikkatini yaptığı işe yoğunlaştırmasını sağlama ve bu süreci uzun bir süre devam ettirebilme becerisi kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu teknik ile beraber DEHB bozukluğu rastlanan çocukların acele eden, sabırsız, dikkatsiz davranışlarının genel farkındalığını arttırıp çocukların bu durumlar üzerine kendi otomatik denetimlerinin arttırılmasını amaçlamaktadırlar.

Kaynak:

http://www.eeginfo.com/what-is-neurofeedback.jsp

https://www.psychologytoday.com/blog/the-resilient-brain/201410/what-is-neurofeedback

Bir önceki yazımız olan Otizm Nedir? Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde atipik otizmi, otismo uygulaması ve otizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir