Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Panik Atak Belirtileri ve Panik Atak Tedavisi

Günümüzde kişilerde en sık bir şekilde görülen psikolojik rahatsızlıklardan biri de panik ataktır. Panik atak kişilerin kendilerini kaybetmesine ve korku dolu anlar geçirmesine neden olmaktadır. Panik ataklar genellikle 15-20 dakika sürmektedir. Fakat bazı zamanlar bu ataklar saatlere bile ulaşabilmekte. Panik atak yaşayan kişilerin bu atağı yaşamasının en büyük sebebi genellikle karşılaşmış oldukları fobilerdir. Fobileriyle karşı karşıya kalan kişiler bu süre içerisinde kendilerini kaybederek halk arasında delirme olayı denen olayı yaşamaktadır. Panik atak belirtilerini kendinizde görüyorsanız en kısa zamanda bir hekime başvurarak panik atak tedavisine başlamanız çok önemlidir.
panik atak belirtileri
Panik atak geçiren kişilerde nefes almada güçlük, nabız artışı, terleme, göğüste ağrılar, ağlama, ölüm korkusu ve benzer olaylar gözükmektedir. Genellikle bağırmaya ve ağlamaya başlayan bu kişiler oldukça büyük sorunlar yaşamaktadır. Bu zaman içerisinde kişiye her ne kadar güvende olduğunu göstermeye çalışsanız bile kişinin bu duyguyu algılaması oldukça fazla zaman alabilmektedir.

Panik atak nöbeti geçirmenize oldukça fazla durum sebebiyet verebilmektedir. Bu durumlar arasında şaşıracağınız durumlar da olabilir. Panik atak geçirmeniz sebebi bazen yemek alışkanlıklarınız, uyku düzeniniz, o gün yaşamış olduğunuz stres, nefes almanız dahi olabilmekte. Bu nedenle panik atak durumunun oldukça fazla sebebi vardır. Panik atak sorunu erken bir şekilde fark edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Aksi taktirde kişilerde depresyona neden olmaktadır.

Panik atak nedeniyle depresyon hissine kapılan kişilerin birçoğunda zararlı maddelere başlangıç görülmektedir. Kişilerin kendilerini uyuşturmak amaçlı aramış oldukları yollarda kendi sağlıklarına zarar verebilmekte. Bu nedenle panik atak sorunu psikolog yardımıyla hemen tedavi edilmelidir. Bu gibi durumlarda hastalar kendi durumlarını fark etmeseler de yakınları tarafından uzman muayenesine götürülmelidir. Düzenli olarak yapılan tedavilerde hastalar panik atak sorunundan kurtulabilmektedir.

Panik Atak Hangi Sebeplerden Oluşmaktadır?

Panik atağın oluşma sebepleri oldukça fazladır. Panik atak geçirmenize sebebiyet verebilecek durumların analizini sadece siz yapabilirsiniz. Son günlerde yaşamış olduğunuz değişikliklere bakarsanız panik atak geçirmenizin nedenini öğrenebilirsiniz.
Dengesiz beslenme, katı diyete başlangıç vermeniz ve zayıf beslenme panik atak nedenlerinden olabilir.
Sık bir şekilde nefes alıp verme panik atak geçirmenize neden olabilmekte. Özellikle stres halindeyken panik atağın nasıl başladığını fark edebilmeniz bile mümkün değil.
Besinlere olan alerjiniz veya sindirimde yaşamış olduğunuz sorunlar panik atağa sebebiyet verebilir.
Alkol, sigara veya bazı uyuşturucu içeren maddeler panik atak geçirmenize sebebiyet verebilmektedir.
Sakinleştirici bir etkiye sahip olan herhangi bir ilacı ani bir şekilde bırakmak sizde panik atağın oluşmasına sebep olabilir.panik atak nasıl oluşur
Bedensel olarak yaşamış olduğunuz ağrılar panik atak geçirmenize neden olabilmektedir.
Fiziksel engeller veya zorluklar kişilerin panik atak geçirmesine neden olabilmektedir.
Astım, kortizon ve bu gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlar panik atak yaşanmasına neden olabilmektedir.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bu noktada hastanın yaşı, günlük yaşam aktiviteleri, genel sağlık durumu gibi etkenler de önemlidir. Yaş olarak daha küçük olan hastalarda panik atak çoğunlukla kalp çarpıntısı ile ortaya çıkar ve daha kolay tedavi edilir. Yaşlı hastalarda ise panik atak sonrasında ciddi bir ölüm korkusu yaşanabilir. Bu durum da hastanın belirtileri daha şiddetli bir şekilde yaşamasına neden olurken panik atağın şiddetinin de artmasına yol açar.

Panik atak belirtileri en sık şu şekilde görülür:
– Nabzın belirgin şekilde artması ve rahatsız edici kalp çarpıntısı,
– Göğüs bölgesinde sıkışma ve ağrı,
– Terleme, mide bulantısı ve baş dönmesi hissi,
– Boğuluyormuş gibi hissetme ve buna bağlı olarak kaçma isteği,
– Sıcak ya da soğuk ter basması,
– Ani ölüm korkusu,
– Parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma hissi,
– Bayılacak gibi hissetme,
– Mekan ve zamandan kopukluk hissi
Panik atak belirtileri arasında yer alan bu durumlar, anksiyete ya da majör depresyon belirtileri de olabilir. Ancak ayırt edici olan durum, panik atak durumun nasıl ortaya çıktığıdır. Dolayısıyla bu noktada kişinin durumu anlatma biçimi önem kazanır. Panik atağın hangi durumlarda ortaya çıktığı ve nasıl seyrettiğinin bilinmesi yani hasta öyküsü, tedavi açısından önemlidir. Anksiyete ya da majör depresyon durumları, genellikle olay ya da mekandan bağımsız şekilde gerçekleşir. Ancak panik atak, çoğunlukla o anda yaşanan olaylara ya da hastanın hislerine bağlı olarak ortaya çıkar.

Panik Atak Tedavisi

panik atak tedavisi

Panik atak tedavisi için, hastalığın seyrine ve şiddetine bağlı olarak, ilaç kullanımı ya da psikoterapi önerilir. Psikoterapi ile hastalar daha sağlıklı şekilde tedavi edilebilirken şiddetli atak geçiren hastalarda psikolojik tedavi çoğunlukla sonuçsuz kalır. Bu hastalarda ilaç kullanımı şart olabilir. İlaç kullanmadan panik atak durumunu ortadan kaldırma ya da hastalığın belirtilerini ciddi oranda azaltma oldukça zor olabilir. Bununla birlikte, panik atak ilaçları kullanılması, hızlı bir şekilde etki sağlamaz. Hastanın atakları daha hafif geçirmesi ya da artık hiç atak geçirmemesi için uzun süreli bir tedavi gerekir. İlaç tedavisine ek olarak psikolojik tedavi de görülmesi, hastalığın belirgin şekilde azalmasına yardımcı olur.

Panik atak ilaçları genellikle antidepresan olarak kullanılan ilaçlardır. Bunun yanı sıra, anksiyete tedavisinde de kullanılan serotonin içeren ilaçlar, panik atak tedavisi için de etkilidir. Serotonin ve antidepresanların yanı sıra sakinleştirici farklı ilaçlar da kullanılabilir. Panik atak tedavisinde kullanılan ilaçlar, hastalığın şiddetine, hastanın yaşına ve günlük hayat pratiklerine göre değişebilir. Örneğin günün büyük kısmını evde geçiren hastalar için atak yaşama riski daha düşüktür. Dolayısıyla bu hastalara daha hafif ilaçlar verilebilir. Buna karşın, eğitimine devam eden, iş yaşamının içinde olan ve sosyal hayatı aktif olan insanlar daha fazla risk altındadır. Dolayısıyla bu hastaların kullanacağı ilaçların dozu daha fazla olabilir ya da psikoterapi bu hastalar için şart koşulabilir.

Panik atak hastalarının kendi kendilerine de iyileşme sağlamaları mümkündür. Daha az kahve ve alkol tüketmek, düzenli uyku uyumak, egzersiz yapmak ve stres durumlarından kaçınmak, panik atak görülme riskini azaltır. Spor yapmak ve sağlıklı beslenmek hastalara daha iyi hissettireceğinden, panik atak görülme riskini belirgin şekilde azaltır.

Kaynak:
https://adaa.org/understanding-anxiety/panic-disorder-agoraphobia/symptoms

http://www.nhs.uk/Conditions/stress-anxiety-depression/pages/coping-with-panic-attacks.aspx

Okumadan Geçmeyin:  Anksiyete Bozukluğu ve Panik Atak

Bir önceki yazımız olan Agorafobi ; Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde agorafobi, agorafobi belirtileri ve agorafobi nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  2
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir