Panik Atak Bitkisel Tedavisi

Panik Atak Bitkisel Tedavisi

Panik Atak Bitkisel Tedavisi

Panik atak, beklenmeyen bir an ve yerde ortaya çıkan, kişiyi 5 ile 45 dakika kadar süren korku, yoğun endişe ve bunaltı nöbetine sokma durumudur. Panik atak pek çok psikiyatrik bozulukta ortaya çıkabileceği gibi kan şekeri düşüklüğü, kansızlık, tiroid bezinin fazla çalışması gibi fiziksel hastalıklar nedeni ile de oluşabilir. Genelde uzmanların antidepresanlarla tedavi ettikleri hastalığın alternatif tıptaki karşılığı olan panik atak bitkisel tedavisi nasıl yapılır bakalım.

Panik Atak Nedir?

Panik atak istenmeyen bir durum ya da olay ile karşılaşıldığında, olayın kişinin hayatına mal ederek onunla yaşaması durumudur. Özellikle kişilerde sevilen birisinin kaybının ardından 6 ay ile 1 yıl içerisinde gelişen bir rahatsızlıktır. Panik atak bir bunaltı, yoğun endişe ve korku nöbeti olup 5 dakika ile 45 dakika arası sürebilen ve şiddeti hastadan hastaya göre değişen bir kriz durumudur.

Kimler Panik Atağa Daha Yatkındır?

Panik atağa yakalanma riski diğer insanlara göre daha yüksek olan kişiler vardır. Bu kişiler:

 • Aceleci, mükemmeliyetçi, telaşlı ve sıkıntılı olan insanlar
 • Anne ya da babasında anksiyete bozukluğu ya da panik atak rahatsızlığı olanlar
 • Geçmişte depresyon ya da anksiyete bozukluğu geçirmiş olanlar
 • Düşüncelerini dile getiremeyen duygularını içersinde yaşayan insanlar
 • Sosyal fobisi olan kişiler
 • Dürtülerini baskılayan kimseler
 • Hayır diyemeyen insanlar
 • Alkol ya da başka bir madde bağımlılığı bulunan insanlar
 • Kendisini iş, okul gibi nedenler ile sürekli baskı altında hisseden kişiler
 • Cinselliğini baskılayanlar

Panik Atak Tedavisi

Kendisini sürekli gergin ve gevşeyemeyecek gibi hisseden hastaların panik atak tedavisi kesinlikle bir doktorun çizeceği tedavi planına uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Hastanın isteğine ya da hastalığının ciddiyetine göre psikiyatr hastaya sadece konuşma terapi seansı önerebileceği gibi, ilaç tedavisi ya da her iki tedavinin birden uygulanmasını isteyebilir. Ancak hastalığın ilk aşamalarını yaşıyorsanız, sadece konuşma seansları ve evde kendiniz uygulayacağınız panik atak bitkisel tedavisi yöntemleri ile tedavi olabilirsiniz.

Panik Atak Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Panik atağın tedavisinde panik atak ilaçlarının yanı sıra kullanılan pek çok bitkisel yöntem vardır. Bunların arasından uygulayabileceğiniz birkaçını seçmeniz bitkisel tedavi açısından size büyük avantaj sağlayacaktır.

B Vitamini Olan Yiyecekleri Tüketin

B vitamini serotonin hormonunu arttırdığı ve sinir sistemini güçlendirdiği için panik atak tedavisinde sıkça kullanılan bir vitamindir. B vitamini kaynaklarından olan mercimek, bezelye, fasulye, nohut, kepekli buğday ekmeği gibi besinler tüketmek bu açıdan çok büyük önem taşımaktadır.

Yatıştırıcı Bitki Çayları Tüketin

Yatıştırıcı ve anksiyeteyi azaltan bitki çaylarını tüketmeniz panik atak tedavisinde size çok büyük yararlar sağlamaktadır. Yatıştırıcı bitki çayları arasında rezene, ekinezya, sarı kantaron, papatya, melisa ve kediotu yer almaktadır. Bu çayları aynı zamanda uykusuzluk çekiyorsanız; sizi gevşeteceği için uyumadan hemen önce içebilirsiniz.

Omega 3 Tüketin

Omega 3, anksiyeteyi ortadan kaldırdığı için tüketilmesi gerekilen besin kaynaklarından birisidir. Haftada 2 kere yiyeceğiniz somon ile omega 3 ihtiyacınızı doğal yollardan karşılayabilir, kendinizi daha mutlu ve stressiz hissedebilirsiniz. Yine omega 3 ve 6 bakımından zengin olan çörek otundan günde bir tatlı kaşığı yemeniz bitkisel panik atak tedavisinde önerilmektedir.

Kafeinden Mümkün Olduğunca Uzak Durun

Kafein, sinir sistemini etkileyen ve fazla tüketildiğinde anksiyeteye neden olan bir maddedir. Bu nedenle kahve içmemeye, çayı da günde 2 – 3 bardaktan fazla ve koyu içmemeye özen gösterin. Bu içecekler yerine günde en az 10 bardak su içmeniz önerilmektedir.

Muz Tüketin

Her gün tüketeceğiniz bir ya da iki adet muz, mutluluk hormon seviyenizi arttırıcı ve stresi azaltıcı etki gösterecektir.

Lavanta Kullanın

Lavanta huzur ve mutluluk veren bir koku olduğu için, odanızda ve iş yerinizde kullanabilir; kolonya olarak sürebilir, yastığınızın içerisine küçük bir kesede koyarak gece boyu stresinizi azaltabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Panik Atak Kürü

İbrahim Saraçoğlu’nun hazırladığı ve panik atak bitkisel tedavisinde size çok yardımcı olacak kürü paylaşıyoruz.

Malzemeler

Kür sabah akşam uygulanacağı için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Sabah kullanımında:

 • 10 – 12 adet maydanoz(Sapları ile birlikte kullanılacak)
 • 5 – 6 adet taze ıspanak
 • 3 su bardağı kaynar suAkşam kullanımında:
 • 8 – 10 yaprak sapı ile birlikte tere
 • 5 – 6 yaprak ıspanak

2.5 bardak su

Yapılışı

 • Her iki kür de aynı yöntem ile hazırlanır.
 • Bitkileri kaynar suyun içerisine atın.
 • Bitkileri kaynar suyun içerisinde 3 dakika kadar kaynatın.
 • Daha sonra kenara alın ve ılımasını bekleyin.
 • Karışım ılıdıktan sonra süzerek suyunu için.

Kullanımı

Kürün kullanımı oldukça basittir. Hazırlanan karışımları sabah ve akşam tüketmeniz gereklidir. İbrahim Saraçoğlu panik atak küründe dikkat edilmesi gerekilen nokta, kürün her gün taze olarak hazırlanması gerektiğidir. Yoksa kürden fayda göremezsiniz.

Panik atak bitkisel tedavisi ile ilgili sizi rahatlatabilecek birkaç tavsiyede bulunduk. Fakat modern tıptan faydalanmanız, bilimin vardığı noktanın yanı sıra bu yöntemlerden destek almanız sizin için en iyisi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Disleksi; Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde disleksi belirtileri, disleksi nedir ve disleksi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  4
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir