Panik Atak: Tedavisi ve İlaçları

Panik Atak: Tedavisi ve İlaçları

Panik Atak İlaçları

Panik Atak Nedir ve Oluşma Nedenleri

Panik atak günümüzde oldukça fazla yayılmış psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Panik atak ilk zamanlar kişiler tarafından küçümsense de, ileriki dönemlerde oldukça büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Panik atak başlangıcı genellikle kişilere bağlı sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Kişilerin günlük olarak yaşamış oldukları olaylara bağlı bir şekilde başlangıç göstermekte olan panik atak, zaman geçtikçe sık bir şekilde kişileri rahatsız etmektedir. Psikoterapi ve panik atak ilaçları yardımıyla tedavi edilir.

Panik Atağı Neler Tetikler

Uzman psikologların açıklamalarına göre panik atakların baş göstermesine en büyük sebep kişilerin yaşamış olduğu duygusal rahatsızlıklardır. Kişilerin yaşamış oldukları duygusal rahatsızlıklar daha sonraki sürelerde kişilerin psikolojik olarak kendilerini sıkmalarıdır. Yaşamış oldukları aşırı stres çoğu zaman panik atağın baş göstermesine neden olmaktadır.

Panik atağı tetikleyen bir diğer konu ise kişilerin fobileridir. Kişiler fobileri ile karşı karşıya kaldıklarında kimi zaman panik atak geçirmektedir. Panik atak geçirmelerindeki en büyük sebep, kişilerin fobileri karşısında yaşamış oldukları ölüm korkusudur. Çaresizlik ve ölüm korkusuyla başlangıç gösteren panik atak, genellikle 15-20 dakika sürmektedir. Kişiye göre değişiklik göstermekte olan panik atak, bazen 1-2 dakika, bazen ise saatlerce sürebilmektedir. Bu süre zaafında panik atak geçiren kişinin yanındaki kişiler her ne kadar ona güven hissi yaratmaya çalışsalar da, panik atak geçiren kişi, o an bu durumun farkında olamamaktadır.

Panik atak çoğu zaman kişiler tarafından kalp kriziyle karıştırılmaktadır. Kalp kriziyle benzer belirtilere sahip olan panik atak kişilerin daha çok paniklemesine neden olmaktadır. Kişinin daha çok paniklemesi sonucu panik atak oldukça şiddetli bir şekilde baş gösterebilmektedir. Her kişi hayatı boyunca 1 veya 2 kez panik atak geçirmektedir. Panik atak durumunun sıklaşması sonucu ise psikolojik rahatsızlık olarak adlandırılmaktadır. Panik atak sorunu yaşayan kişilerin mutlaka uzman yardımı alması gerekmektedir. Aksi taktirde daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Panik Atağın Oluşma Nedenleri

panik atak ilaçları

Günümüzde birçok kişi panik atağı sinir boşalması olarak görerek önemsememektedir. Fakat bu durum ileriki dönemlerde kişilerde bunalım problemi yaratacaktır. Bunalım geçiren kişiler genellikle rahatlama yöntemleri aramaktadır. Rahatlama yöntemini tedavi dışındaki yöntemler olarak gören kişiler ise, genellikle uyuşturucu maddelere el atmaktadır. Uyuşturucu maddelere kişilere daha büyük zararlar doğurarak kişide sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka uzman yardımı almanız gerekmektedir.Panik atağın oluşmasına sebepler oldukça fazladır. Kişilerde görülecek panik atak probleminin sebepleri bir veya birden fazla olabilmektedir.

Panik atağın başlama sebebi bazı kişilerde duygusal olarak düşkünlük veya umutsuzluk olabilmektedir. Genellikle kişilerin başına gelmiş olan üzgünlük veya sinirlilik durumunda panik atak sorunu yaşanmaktadır.
Günlük olarak düzensiz beslenme, yetersiz beslenme panik atak sorunlarından olabilmektedir.
Alkol, sigara veya diğer uyuşturucu maddeler panik atak problemini ortaya çıkarabilmektedir.
Kişilerde oluşmuş olan sindirim sorunları dolayısıyla da panik atak durumu gözlemlenebilmektedir.
Beslenme alışkanlığındaki değişiklikler kimi zaman panik atak sorununu ortaya çıkarabilmekte.
Nefes alıp vermenizdeki değişiklikler panik atak sorununu ortaya çıkarabilmekte.
Saymış olduğumuz durumlar veya başka sorunlar nedeniyle panik atak sorunu yaşanabilmektedir. Panik atak sorunu yaşamak istemeyen kişiler kesinlikle düzenli beslenmeli ve yaşanacak herhangi bir sorunda uzman diyetisyenlere başvurmalıdır. Aksi taktirde oldukça büyük sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak belirtileri genellikle her kişide aynıdır. Panik atak başlama sürecinde kişiler bunu kalp krizi olarak da, yorumlayabilmektedir. Panik atak başlangıcında kişilerde genellikle terleme, vücutta titreme, ellerde titreme, nabız hızının artışı, nefes alıp vermede hızlanma gibi belirtiler görünmektedir. Bu durumların ardından yaşanacak olan panik atak durumuna kişiler hazırlıklı olmalıdır. Panik atak durumunda kişiler kendilerine veya etrafındaki kişilere zararlar verebilirler.

Panik Atak Hangi Yaşta Görülür?

Panik atak genel olarak her yaşta görülebilmektedir. Panik atağın görülmesi genellikle kişilerin yaşamış oldukları streslere bağlıdır. Panik atak yaşamak istemeyen kişiler genellikle bazı zamanlarda kendilerini rahatlatmak adına aktivitelerde bulunabilirler. En çok sevmiş olduğunuz hobilerinizi sevdiğiniz kişilerle beraber yapmak ve rahatsız olduğunuz durumlardan kaçınmak sizi panik ataktan bir adım daha uzaklaştıracaktır. Diğer bir taraftan yaşamış olduğunuz sorunları birilerine anlatarak psikolojik olarak yaşamış olduğunuz baskıyı paylaşabilirsiniz. Paylaşmış olduğunuz bu psikolojik baskılar içinizde birikmeyerek sizin stresten azda olsa uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Panik Atak İlaçları

Günümüzde panik atak sorununun çözülmesi için genel olarak uzman kişi yardımı alınmakla beraber belirli panik atak ilaçları kullanılmaktadır. Kullanıma sunulmuş olan bu panik atak ilaçları kişilerin panik olmasını önlemekte ve benzodiazepin ilaçlar gurubundadır. Bu ilaçlar genellikle uzman kişiler tarafından da önerilmekte olup, panik atak sorununun daha az yaşanması üzerinedir. İnternet ve birçok yerlerde satışa sunulan birçok panik atak ilaçları hiçbir işe yaramamaktadır. Bu ilaçları kullanmanız taktirinde çeşitli yeni sağlık sorunları yaşamakla beraber, panik atak konusunda hiçbir çözüm bulamayacaksınız.

Panik atak ilaçları kullanmak isteyen kişiler öncelikle uzman doktor onayı almalıdır. Şunu bilmelisiniz ki, panik atak ilaçlarının bazıları bazı kişilere çözüm olmakla beraber, bazı kişilere yan etkiler sağlamaktadır. Bu nedenle ilaç kullanmadan önce doktor kontrolünden geçmelisiniz ve doktorunuzun önerisi üzerine ilaç kullanmaya başlamalısınız. ABD Gıda ve İlaç idaresi tarafından onaylanmış olan SSRI ve SSNRI panik atak ilaçları tedavisinde kullanılabilecek ilaçlardır. Bu ilaçlar çoğu zaman uzman doktorlar tarafından da panik atak rahatsızlığı yaşayan kişilere önerilmektedir.

panik atak ilaçlarıSSRI ve SSNRI ilaçları kullanıma sunulmadan önce panik atak tedavisinde genellikle trisiklik antidepresanlar kullanılmaktaydı. Bu ilaçlar kişilerin rahatlamasını sağlamakla beraber kişilerde uyku isteği de, yaratmaktaydı.
Panik atak sorununun çözülmesi üzerine bazı kişiler panik atak ilaçlarının kullanımını uygun bulmamaktadır. Bunun yerine doğal yollara başvurmak isteyen kişiler için ise, kava içermekte olan bitkisel tedaviler önerilmektedir. Bu tedaviler genellikle orta veya hafif panik atak sorunlarında kullanılsa da, son derece kullanışlı yollardır.

Alternatif Tıpta Panik Atak İlaçları

Günümüzde bu yöntemler hakkında halen araştırmalar sürdürülmektedir. Henüz tam olarak etkili olup olmadığı konusundaki tartışmalar devam etmektedir. Bu nedenle karşılaşacağınız doktorlardan birçoğu, çarkıfelek ve kediotu içeren doğal tedavi otlarını sizlere önermeyecektir. Ayrıca bu tür otlar kullanılırken oldukça dikkat olunması gerekmektedir. Çünkü bu otlar, herhangi bir reçeteye tabi tutulmamakla beraber, herhangi bir düzenlemeye de tabi tutulmamaktadır. Genel olarak uzman kişiler tarafından kanıtlanmış olan tedavi yöntemlerinden kullanmanız önerilmektedir.

Psikoterapi ve Panik Atak İlaçları

Tedavi süreci boyunca psikoterapi en az kullanılmakta olan ilaç kadar önemlidir. İlaçlar sizi sakinleştirerek yeni bir panik atağın oluşmasını önlemektedir. Fakat duruma tam olarak sonuç getirememektedir. Psikoterapi almadan sürekli olarak ilaç kullanmanız bir zaman sonra sizde yeni sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmekte.

Psikoterapi bu işte uzman kişiler tarafından yönetilmekte olup, kişilerin sorunlarının kökten çözüme ulaşması konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yapılmış olunan çalışmalarda kişinin panik atak sorununun tamamen çözüme ulaşması sağlanmaktadır. Psikoterapi boyunca kişiler yaşamış oldukları sorunlardan kurtulmak için uzman kişilerden öneriler alarak daha fazla rahatlayabilmektedir. Aynı zamanda yaşamış oldukları sorunun kökten çözülmesi adına uygulamış oldukları öneriler genellikle başarılı sonuçlara çıkarmaktadır.

Bilişsel davranışçı terapisi panik atak sorunlarında ve anksiyetede uygulanmaktadır. Son derece başarılı sonuçlar elde edilen bu terapi sonucunda yaşamış olduğunuz sorunlara kesin sonuçlar alabilirsiniz. Yaşamış olduğunuz sorunlara kökten çözüm olarak da bilinen bu çözüm kişilerin en çok başvurmuş oldukları yöntemlerden biridir.

Genellikle ilaçlarla birlikte psikoterapi birlikte uygulandığında yani kombinasyon tedavisi uygulandığında kişiler yaşamış oldukları sorunlardan kurtulabilmektedir. Bu sonucu alabilmeniz için yaklaşık olarak 2 aylık bir süre size gerekmektedir. Bu süre içerisinde oldukça büyük zorluklar yaşayabilmektesiniz. Bu zorlu süreçlerde dinç bir şekilde kalmak ve mücadele etmek oldukça önemlidir. Panik bozukluğunun tedavisinde kullanılan bu kombinasyon tedavisi kişilerin %70-90’ında işe yaramaktadır.

Panik Atak Tedavisinde Kişisel Olarak Neler Yapabiliriz

Panik atak tedavisi boyunca panik atak sorunu yaşayan kişiler de kendi üstlerinde tedavi yöntemleri kullanabilirler. Özellikle bu psikolojik rahatsızlıkla mücadele etmek isteyen kişiler kesinlikle bu yöntemleri uygulamalıdır. Kişinin bu yöntemleri uygulaması taktirinde kişinin iyileşme süreci daha da hızlanacaktır. Sigara, alkol ve diğer uyuşturucu maddeler panik atakların daha da şiddetli bir şekilde baş göstermesine neden olmaktadır. Tedavi süresince bu gibi maddelerden uzak durmanız panik ataklarınızı daha da hafifleştirecektir. Panik atak probleminden kurtulmak için, masaj, yoga, derin nefes alma teknikleri, aerobik ve diğer hobiler de çözüm olabilmektedir. Bu gibi yöntemleri de denemenizde büyük fayda var. Yapılan araştırmalarda kişilerin kendi üzerlerinde denemiş oldukları bu tedavi yöntemleri vasıtasıyla kişilerde görünen panik atak sorununun daha hızlı bir şekilde yok olduğu veya daha az sıklıkla görülmesi gözlemlenmiştir. Bu sorundan kurtulmanın yolu her zaman sizden geçmektedir. Panik atak sorununun öncelikle psikolojik bir rahatsızlık olduğunu unutmayınız.

Kese Kağıdı İle Nefes Alışverişi

Bazı kişiler panik atak durumunda kese kağıdının içine nefes aldıklarını ve bunun oldukça etkili bir yöntem olduğunu belirtmektedir. Bu durum psikolojik olarak kişilerin kendilerini rahatlatma yöntemleri olarak açıklanabilmekte. Bilimsel olarak düşünüldüğünde kişilerin nefes alma zorluğu çektikleri panik atak durumunda oksijen azaltmanın hiçbir işe yaramadığı görünmekte. Ayrıca bu durum kalp krizine bile yola açabilecek kadar tehlikeli bir yöntem olduğu bilinmekte.

Duygusal Bozukluklar

Panik atak tedavisi sonrasında veya panik atak tedavisi sırasında kişilerin duygusal tedavi de görmesi gerekmektedir. Çünkü panik atağın yaranmasındaki en büyük sebep duygusal bozukluklardır. Duygusal bozuklukların tedavisi de, psikiyatrlar denetimi altında yapılmalıdır. Aksi taktirde kısa veya uzun süre sonra panik atak sorunu yeniden baş gösterecektir.

Yapılan araştırmalara göre son yıllarda görülen intihar sonucu kişilerin hayatını kaybetmesine en büyük neden psikolojik sorunlardır. Bu psikolojik sorunlar arasında en tehlikeli bir öneme sahip olan panik atak anında tedaviye başlanması gereken bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık konusunda tedavi olmayan kişiler bunalım rahatsızlığı yaşamaktadır. Bu süre zaafında artan panik atak şiddetleri ve artan panik atak sıklığı kişilerin daha fazla psikolojik rahatsızlık yaşamasına neden olmaktadır. Tüm bu sorunlardan kurtulmak adına mutlaka tedavi olmayı kabul etmelisiniz.

Panik Atak Kimlerde Görülür

Panik atak sonucunda psikolojik olarak çöküntüye uğramış olan birçok orta yaşlı veya orta yaş altı kişiler mevcuttur. Bu kişilerin bu yaşta bu kadar büyük sorunlarla karşılaşması onların kısa süre içerisinde hastalığa yenik düşmesine neden olmaktadır. Özellikle duygusallığın üst seviyede olduğu ergenlik döneminde gençlerin birçoğu panik atak sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Ebeveynlerin dikkatsizliği nedeniyle gençlerin yaşamış olduğu sorunlar zamanla artarak intihara sebebiyet vermektedir. Kişiler genel olarak bu dönemlerde aile kontrolü altında olmalı ve düzenli olarak psikolog desteği almalıdır. Aksi taktirde zamanla oluşacak birçok diğer sorunlar kişinin hayatının son noktasını çizebilmekte.

 

Kaynak:

https://www.drugs.com/condition/panic-disorder.html

http://www.webmd.com/anxiety-panic/tc/panic-attacks-and-panic-disorder-medications

Panik Atak Krizi Ve Nöbeti

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde panik atak, panik atak belirtileri ve panik atak neden ortaya çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  4
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir