Panik Atak Krizi ve Nöbeti

Panik Atak Krizi ve Nöbeti

Panik Atak Krizi ve Nöbeti

Panik atak günümüzün en başlıca psikolojik sorunlarından biridir. Panik atak ilk zamanlar hafif ataklarla başlasa da zaman geçtikçe atak gücü büyüyerek kişilerin daha fazla psikolojik sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Panik atak geçiren kişiler genellikle yaşamış oldukları duygusal rahatsızlıklar sonucunda bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Aşırı stres, duygusal bozukluk, fobilerle karşı karşıya kalmak panik atağı tetikleyen durumlardır. Panik atak krizi ve nöbeti genellikle 15-20 dakika sürmektedir fakat bazen bu durum saatlerce sürebilmektedir. Kişi yakınlarının panik atak süresince kişiye güven verme duygusu yaratmaları son derece önemlidir fakat hasta bu süre içerisinde yakınları dahil kimseyle rahat bir şekilde iletişime geçememektedir.

Panik atak başlangıcının en büyük nedeni kişilerde oluşan korku ve stres durumlarıdır. Bu durumların baş göstermesi durumunda kişi endişeye kapılarak panik atak geçirmektedir. Panik atağın başlıca belirtileri terleme, titreme, kendine hakim olamama, göğüste ağrılar ve başkalarıdır. Bunun ardından kişide görülen fiziksel dengeleyememe panik atak krizinin başlangıcını sergilemektedir. Bu kriz zaafında kişi kendine veya etrafındakilere zarar verebilir. Bu nedenle yakınları hem kriz geçiren kişiyi hem de kendilerini koruma altına almalıdır. Psikolojik rahatsızlıklar arasında en çok tehlike arz eden rahatsızlıklardan biri olan panik atak krizi, kişilerin intihar nedenleri arasındadır. Bu hastalığı yenemeyen birçok kişi bunalıma girerek intihar etmektedir. İntihar sebeplerinin bir çoğunda uyuşturucu madde kullanımı görülmektedir. Son derece ciddiyet arz eden hastalık, uzman kişilerin yardımıyla ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Tedavisi panik atak krizlerinin şiddetine göre değişmektedir fakat genel olarak bakacak olursak bu süre yaklaşık olarak 2 ay sürmektedir.

Panik Atak Kalp Krizi

Panik atak krizi, bu rahatsızlık sahibi kişilerin korkusuna neden olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Belirtileri kalp çarpıntısı, boğulma, terleme, titreme ve başkalarıdır. Panik atak krizi geçiren kişi yaşamış olduğu bu durumu kimi zaman kalp krizi zannederek daha fazla endişeye kapılır. Kapılmış olduğu bu endişe panik atağın şiddetini yükseltmektedir. Genellikle kalp kriziyle karıştırılmakta olan panik atak krizi, kişinin aşırı fazla rahatsızlık yaşamasına neden olmaktadır. Panik atak geçiren kişiler genellikle tüm hastaneleri gezmektedir. İlk krizde yaşamış olduğu korku genellikle kalp krizi geçiriyorum, ölmek üzereyim, aklımı kaybedeceğim türündendir. Bu nedenle tüm hastaneleri sırasıyla gezen panik atak krizi geçiren kişi ne yapacağını şaşırır. Tüm hastanelerden sağlıklısınız sonucu alan panik atak geçiren kişi en son bitki düşerek evine döner.

Panik Atak Nöbeti

Panik atak nöbetinin başlıca belirtileri; nefes almada zorluk çekmek, göğüsün sıkılması, nabzın artması, nefes alıp vermede sorun yaşama, nefes hızının artması, fiziksel rahatsızlıklar, terleme, titreme ve başkalarıdır. Bu sırada yaşamış oldukları duygular nedeniyle aşırı panikleyen kişi, nöbeti daha da güçlendirir. Bu durum içerisindeyken kişiler genellikle şu duygulara kapılmaktadır:
‘’Ölüyorum’’
‘’Kalp krizi geçiriyorum’’
‘’Felç Olacağım’’
‘’Ne yapacağımı bilmiyorum’’
‘’Nefes Alamıyorum’’
‘’Aklımı Yitireceğim’’ ve benzerleri.

panik atak krizi

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi günümüzde ilaçlarla ve uzman kişiler tarafından sağlanmaktadır. Panik atak konusunda sunulan ilaçlar oldukça fazladır. Bunların birçoğu kişilerin sakinleşmesine yöneliktir fakat kesin çözüm getirilmemektedir. Psikolog yardımıyla aynı zamanda ilaç kullanılması en iyi tedavi yöntemidir. Psikologlar da panik atak geçiren kişilere belirli ilaçlar önermektedir. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, uzman kişi önerisi olmadan alınan ilaçlar sizin sağlığınızı tehlikeye sokabilmekte. Bazı kişilere yararlı olabilecek ilaçlar bazı kişiler için aynı derece yararlı olamamakta. Bu nedenle ilaç kullanımından önce, konu hakkında uzman kişiden yardım almalısınız.
Panik atak tedavisi için kullanılan ilaç yöntemlerinden biri de, doğal ilaçlardır. İlaç olarak adlandırılan otlar, genellikle birçok psikolog tarafından önerilmemektedir. Bilimsel olarak da işe yararlığı kanıtlanmamış olan bu otları kullanmanız önerilmemektedir. İlaç kullanmak istemeyen işiler sadece olarak psikologların önerilerine kulak vermeleri yeterli olacaktır.

Panik atak sorunundan kurtulmak için kendi başına uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de vardır. Bu tedavi yöntemleri genel olarak aktivitelerdir. Kendinizi stresten uzak tutacak, rahatlatabilecek, masaj, yoga, aerobik, nefes alıp verme egzersizleri gibi aktivitelere katılarak panik atak tedavisin de kendinize yardımcı olabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda ve psikologların yorumlarında kişilerin kendi başlarına yapmış oldukları tedavi yöntemlerinin tedavi sürecini kısalttığını ve son derece etkili olduğunu bildirmişlerdir. Bu nedenle iyileşme sürecinde bu tedavi yöntemlerini de uygulamanız son derece önemlidir.

Panik atak son derece tehlikeli bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu psikolojik rahatsızlığı geçiren kişiler zamanla bunalıma girerek uyuşturucu maddeler kullanmaktadır. Uyuşturucu maddeler kullanan kişiler, bir zaman sonra intihar etmektedir. Tam olarak tedavi olduğunuzda veya tedavi süresince duygusal bozukluk konusunda da uzman kişilerden yardım almanız oldukça önemlidir. Hastalığınızın yaranmasına en büyük sebep olan duygusal bozukluk, hastalığınızın tekrar tetiklemesine neden olacaktır. Bu durumun önlenmesi adına almış olduğunuz önlemler hastalıktan tam olarak kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak:

http://www.healthline.com/health/panic-disorder

http://www.medicinenet.com/panic_disorder/article.htm

Bir önceki yazımız olan Panik Atak: Tedavisi ve İlaçları başlıklı makalemizde panik atak, panik atak belirtileri ve panik atak ilaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  5
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir