Panik Atak Testi

Panik Atak Testi

Panik Atak Testi

Ortada hiçbir şey yokken yoğun korkular mı yaşıyorsunuz? Bir anda kalp çarpıntıları yaşayıp doktora gittiğinizde hiçbir probleminizin olmadığını mı söylüyor? Baş dönmeleri, bayılma hisleri mi yaşıyorsunuz? Ölüm korkuları bir anda tüm vücudunuzu sarıyor mu? Panik atak testi ni çözmeniz gerekiyor.

1. Göğüste ağrı ya da göğüs sıkışması yaşıyor musunuz?

2. Çarpıntı,kalbin hızlı ve kuvvetli çarpması

3. Terleme yaşıyor musunuz?

4. Nefes darlığı ya da boğulma hissi yaşıyor musunuz?

5. Soluk alıp vermede güçlük, soluğun kesilmesi yaşıyor musunuz?

6. Baş dönmesi, bayılacak gibi olma hissi, sersemlik yaşıyor musunuz?

7. Uyuşma, karıncalanma yaşıyor musunuz?

8. Ateş yükselmesi, üşüme, titreme yaşıyor musunuz?

9. Karın ağrısı, mide bulantısı yaşıyor musunuz?

10. Sarsılma, titreme yaşıyor musunuz?

11. Kendine ve çevreye yabancılaşma, algılama güçlüğü (depersonalizasyon) yaşıyor musunuz?

12. Kontrolünü kaybetme, çıldırmaktan korkma gibi duygulara kapılıyor musunuz?

13. Ölüm korkusu yaşıyor musunuz?

Belirtileri Taşıyorsanız İzlemeniz Gereken Yollar

Panik Atak ve Anksiyete Bozukluğu günümüzün çok sık rastlanan psikolojik hastalıklarıdır. Eğer çözdüğünüz panik atak testinde yüksek derecede belirtilerle karşılaşıyorsanız muhakkak bir psikiyatra gitmelisiniz. Psikiyatr size hastalığınızın tanısını koyacak ve ilaç tedavinizi başlatacaktır.

Psikiyatrın size vereceği antidepresan ilaçları yavaş yavaş kullanmaya başlayıp zamanla dozunu artıracaksınız. Kullanmaya başladıktan 15 gün sonra etkilerini göreceksiniz. Doktorunuz büyük ihtimalle aylık kontrollere gelmenizi isteyecektir. Muhakkak kontrollere gidin. Bu kontrollerde doktorunuz ilacın etkilerini ve yan etkilerini değerlendirerek ilacın dozunu artırıp azaltabilir, hatta farklı ilaçla tedaviye devam edebilir. Bu ilaçları doktorunuzun söylediği süre boyunca aksatmadan kullanın, bırakacağınız zaman ise muhakkak doktorunuzdan yardım alarak bırakın. Aksi takdirde baş dönmeleri, bayılmalar yaşayabilirsiniz.

Daha hızlı ve kesin sonuç almak için bir psikoterapistten yardım alabilirsiniz. Genel olarak bilişsel-davranışçı terapi ile hastalığın bilinçaltınızdaki nedenleri bularak bu nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik bir terapi ile hastalıktan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Panik Atak Tedavisi

Bu tür fiziksel belirtiler temel panik atak belirtileridir. Genel olarak hastalar baş dönmesi, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, uyuşma gibi nedenlerle nöroloji, kardiyoloji, beyin cerrahi gibi bölümleri, tek tek gezerek hastalığının ne olduğunu bulmaya çalışır. Gittiği doktorlar hastaya herhangi fiziksel bir problemin görülmediğini, psikolojik bir problemden kaynaklı olabileceğini söyler. Son olarak hasta soluğu psikiyatrda alır ve gerçek rahatsızlığı ortaya çıkar. Siz de aşağıdaki testi çözerek panik atak hastası olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer sonuç kısmında panik atak hastası olduğunuza dair bir uyarı görürseniz derhal bir uzmana giderek tedavi sürecini başlatmanız gerekir.

Panik atak tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlaç tedavisi ve psikoterapiler yardımıyla bu hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Psikiyatra gittiğinizde hastalığınızın tanısını koyar ve ilaç tedavisi ile iyileşme sürecinizi başlatır. Bununla beraber psikoterapi alarak iyileşme sürenizi hızlandırabilirsiniz. Panik atak tedavisinde psikologlar size bilişsel davranışçı terapi uygulayarak sizdeki rahatsızlığın hangi yanlış algılarınıza dayandığını ortaya çıkararak bunu yenmenizi ve kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır. Panik atak testini çözdükten sonra harekete geçmezseniz hastalığın daha çok ilerleyebileceğini ve tedavinin zorlaşacağını unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak; Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde agorafobi, panik atak ve panik atak belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  4
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir