Panik Atak; Belirtileri, Tedavisi

Panik Atak; Belirtileri, Tedavisi

PANİK ATAK NEDİR?

Panik atak temel olarak, korku, endişe ve yoğun sıkıntı duygularını içinde barındıran, zaman zaman nöbetler şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Psikolojik problemlerle beraber görüleceği gibi, bazı hastalıklarla beraber de ortaya çıkabilir.

Hastalığın nöbeti başladığında kişide aniden psikolojik ve fiziksel bazı belirtiler başlar. Yoğun bir korku hali baş gösterir. Atak anında kişi kalp krizi geçirdiğini, nefes alamayacağını, öleceğini düşünür, bu düşünce ve korkuları kontrol altına alamaz. Atak sırasında kişi acilen doktora başvurur. Yaklaşık 10 dakika içerisinde en yoğun düzeylere çıkar. genel olarak 10 ila 30 dakika (azda olsa 1 saate çıktığı görülmektedir) arası devam ettikten sonra kendiliğinden geçmektedir. Atak geçtiğinde dahi kişi yalnız kalmak istemez.

 

PANİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Panik bozukluğu, panik atağın beklenmedik şekilde tekrarlayıcı hale gelmesi durumudur.

⦁ Kişi geçen atakların sonrasında panik atakların tekrarlayacağına ilişkin kaygı duymak;
⦁ Kalp krizi geçirme, felç geçirme, beyin kanaması geçirme, nefes alamama, kontrolünü yitirip çıldırma gibi sonuçlara yol açacağını düşünerek günlük hayatı yaşarken sorunlar çekme ve üzülmek;
⦁ Atak geçirmekten korkarak, günlük hatatında işe gitmeme, evindışına çıkmama, sosyal hayattan uzaklaşma, ilaç taşıma gibi farklı davranışlarda bulunma gibi belirtiler göstermektedir.

AGORAFOBİ NEDİR?

Agorafobi, hastaların daha önce panik atak geçirdikleri veya geçirme olasılığının yüksek olduğunu düşündüğü yerlerden uzak durmaya çalışması durumudur.

Hastaların yaklaşık %60’ı atak geçirdikleri yerleri rahatsızlıklarıyla ilişkilendirmeye başlar ve başka bir atak geçirme ihtimalini minimize etmek adına buralardan uzak durmaya çalışır. Hasta yalnız kaldığı anda atak geçirdiğinde kimsenin yardım edemeyeceğini düşündüğünden yalnız kalacağı ortamlardan kaçındığı gibi, sokağa çıkmaktan, toplu taşıma araçlarına binmekten, dar sokaklardan geçmekten, asansöre binmekten, sinemaya gitmekten, çarşı pazar mağaza gibi kalabalık yerlere girmekten korku ve endişe duyar.

ATAKLARIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Panik bozukluğun oluşmasını bilim 2 nedenle açıklamaktadır:

1. Panik bozukluğu, vücuttaki korku, endişe, heyecan, adrenalin gibi duyguları düzenleyen bazı salgıları sağlayan bezlerin normalin dışında çalışması durumunda meydana gelmektedir.

2. Panik bozukluğu, hayatın normal akışı içinde günlük stres, yorgunluk, hastalık gibi nedenlerle ortaya çıkan zararsız, doğal bir takın, çarpıntı, nefes darlığı, uyuşma, terleme, baş dönmesi gibi fiziksel belirtilerin, kişi tarafından paranoya haline getirilerek, ölüm, felç kalma, çıldırma, kalp krizi geçirme, beyin kanaması geçirme gibi yanlış noktalara yorulmasıyla oluşur.

Bunların dışında bazı hastalık, beslenme şekli veya kullanılan maddelerin tetiklediği de görülmektedir:

⦁ Kalp ve akciğer hastalıkları
⦁ Sara hastalığı (epilepsi)
⦁ Kan şekeri düşmesi, anemi
⦁ Beyin tümörü
⦁ Tiroid bezi problemleri, anormal adrenalin salgılanması
⦁ Sinir sistemi bozuklukları, depresyon
⦁ Kullanılan ilaçların yan etkisi
⦁ Uyuşturucu madde kullanımı ve bu maddenin bir anda kesilmesi

 

PANİK ATAĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Panik atağın 13 adet belirtisi vardır. Bunlardan 4 yada daha fazlasını yaşıyorsanız hasta olma ihtimaliniz yüksektir.

⦁ Göğüste ağrı ya da göğüs sıkışması,
⦁ Çarpıntı,kalbin hızlı ve kuvvetli çarpması,
⦁ Terleme,
⦁ Nefes darlığı ya da boğulma hissi,
⦁ Soluk alıp vermede güçlük, soluğun kesilmesi,
⦁ Baş dönmesi, bayılacak gibi olma hissi, sersemlik,
⦁ Uyuşma, karıncalanma,
⦁ Ateş yükselmesi, üşüme, titreme,
⦁ Karın ağrısı, mide bulantısı,
⦁ Sarsılma, titreme,
⦁ Kendine ve çevreye yabancılaşma, algılama güçlüğü (depersonalizasyon),
⦁ Kontrolünü kaybetme, çıldırmaktan korkma,
⦁ Ölüm korkusu.

PANİK BOZUKLUK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Çoğu hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da genetik yatkınlık önemli bir belirtidir. Eğer ailenizde Panik Bozukluğu rahatsızlığı geçiren birileri varsa, bu hastalığa yakalanma eğiliminiz yüksektir.

Genel olarak 20’li yaşların başlarında görülmeye başlasa da her yaştan insanın yaşayacağı bir rahatsızlıktır. Kadınlarda daha çok görülmektedir. Her 100 insandan 2 ila 3 tanesinde görülmektedir.

Baskı ve stres altında yaşayan kişilerde daha çok ortaya çıkar. Ailesinden, arkadaşlarından, eğitmenlerinden, iş arkadaşlarından, patronundan baskı gören bir insan kolaylıkla panik atak yaşayabilir. Toplumsal, kültürel, dini vb. konularda baskı gören, kendini ifade etmekte güçlük yaşayan insanlar atak geçirmenin yanı sıra, tedavi görmez ise panik bozukluk problemiyle de karşı karşıya kalacaktır.

Alkol ve uyuşturucu bağımlıları, sürekli paranoya yaşayan insanlar, “her şey eksiksiz olmalı” şeklinde takıntı yapanlar, asosyal insanlar bu hastalığa daha yatkındır.

Anksiyete Bozukluğu belirtileri gösteren kişiler bu panik ataklar yaşar.

PANİK ATAĞI TETİKLEYEN NEDENLER

⦁ Beslenme alışkanlıkları, kötü – dengesiz beslenme,
⦁ Nefes alış verişlerindeki kontrolsüzlük, hızlı nefes alma,
⦁ Kafein içeren her şey,
⦁ Sigara, alkol, uyuşturucu,
⦁ Sindirim sistemi problemleri,
⦁ Antidepresanlar kullandığınız ilk haftada atakları tetikleyebilir
⦁ Yaşayacağınız fiziksel hastalıklar, ağrılar, görme – işitme problemleri, denge problemleri,
⦁ Kortizon, astım, amfitemon tedavisinde kullanılan ilaçlar,

PANİK ATAK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Panik Atak Geçer mi?

Hastaların sıklıkla sorduğu bir soru bu. Panik atak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bilimsel olarakta ispatlanmış tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler uygulandığında ve hasta sabırla tedavinin sonuna kadar devam ettiğinde hastalıktan kurtulacaktır.

Panik atak tedavisinde 2 yöntem kullanılır. Bunlar:

1 – İlaçla tedavi
2 – Bilişsel Davranışçı Terapi

1. İlaçla Tedavi

Hastalığın tedavi sürecinde uzman kişilerin yönlendirmeleri sonucu hasta ilaç kullanmaya başlar. Benzodiazepin grubundan olan bu ilaçlar ile ataklar önlenir. Bu ilaçlar atakların azalması amacıyla uzman önerisiyle kullanılır. İnternet üzerinden satın alacağınız birçok panik atak ilacı hiçbir işe yaramayacaktır. bu sahte ilaçlar panik atağınıza çözüm olmadığı gibi farklı hastalıklara yakalanmanıza neden olabilmektedir.

Panik atak ilaçlarının olumlu etkileri olduğu gibi belirli yan etkileri de mevcuttur. Muayene sonrası doktorunuzun önerdiği ilacı kullanmalısınız. Yan etkileri yaşadığınız anda doktorunuza tekrar başvurarak farklı ilaçla tedaviye devam etmelisiniz.

Panik atak tedavisinde ABD Gıda ve İlaç idaresi tarafından onaylanmış olan SSRI ve SSNRI grubu antidepresanlar kullanılmaktadır. Doktorlar genellikle bu gruptan antidepresanlarla tedaviye başlamaktadır.

SSRI ve SSNRI grubu ilaçlardan önce doktorlar trisiklik antidepresanlar kullanıyordu. Fakat bu ilaçlar hastalarda uyku, halsizlik gibi yan etkilere sebep olduğundan şu an çok fazla kullanılmıyor.

2. Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel terapi kişinin yaşadığı atakların hastanın kendisi ve çevresi ile ilgili yanlış olan saplantılarına dayalı olduğuna inanılarak geliştirilmiş bir yöntemdir. Hasta önyargıları ve varsayımlar üzerine olumsuz duygulara kapılır ve ataklar yaşar. Bilişsel davranışçı terapinin amacı ise bu önyargılar ve varsayımları belli bir sistematik içinde yıkmak ve hastanın bu saplantılarından kurtulmasını sağlamaktır.

Bir hasta girdiği her odada karşısına bir ejderhanın çıkıp onu alevleriyle yakacağını düşünebilir. Bu hepimiz için saçma bir durumdur. İşte hasta bu durumun saçma olduğuna ikna olursa bir daha böyle bir korku yaşamayacaktır. Terapi de kişinin korkularının üstüne giderek, bu korkuların aslında dayanaksız düşüncelerden kaynaklandığını anlamasını amaçlar.

Bilişsel davranışçı terapi hastanın durumuna göre 6-10 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanacağı gibi daha da uzayabilir. Genel olarak ilk 3 seansta uzman dolduracağı formlar ve hastadan aldığı diğer bilgiler sayesinde, hastanın durumuyla ilgili verileri toplar. İlk olarak haftada bir seansla terapiye başlanır, hastanın durumuna göre 15 günde bir, üç haftada bir şeklinde devam edilir. 3-6-9-12 ay sürebilmektedir.

PANİK ATAK HASTALARI GÜNLÜK HAYATTA NELER YAPILMALI?

Spor yapmak fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü hissetmenizi sağlayacağından, muhakkak spora başlayın. Günde yarım saat yürüyüş bile yapmanız size fayda sağlayacaktır. Bedeninize güvenmeniz sizi halsizlik, uyuşukluk, dengesizlik gibi ataklardan kurtaracaktır.

Nefes egzersizleri yapmalısınız. Özellikle diyaframdan nefes alıp vermeyi öğrenin. Diyafram nefesi, nefes alış verişlerinizi ve kalp atışlarınızı düzenler. Çarpıntı ve nefes alış verişi hızlanması gibi ataklar sırasında uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

Sigara ve Alkol kullanıyorsanız bırakmayı deneyin. Bu tür bağımlılıklar panik ataklara sebep olmaktadır.
Kafein içeren gıdalardan uzak durun. Kafein bir takım hormonal aktiviteleri değiştirerek atak geçirmenize neden olabilir.

Düzenli uyumalısınız.

Son Olarak

– Panik ataklar ölme, delirme, çıldırma, felç olma gibi sonuçlar doğurmaz. Bunu bilmeniz sizi rahatlatacaktır.
– Panik bozukluktan kaynaklı yaşayacağınız ataklar yüzünden kalp ilacı, tansiyon ilacı vb. ilaçlar kullanmayın. Bunları muhakkak doktor tavsiyesiyle kullanın. Bunlar başka rahatsızlıklar yaşamanıza sebep olabilir.
– Tedaviyi kesinlikle yarıda kesmeyiniz. Tedavi sonuna kadar sabretmezseniz bu hastalığın tekrarlanabileceğini unutmayın.
– Kullandığınız ilaçları doktor gözetiminde bırakın. İlaçları aniden bırakmak bayılma, baş dönmesi, dengesizlik, tansiyon gibi sorunlar yaşatmaktadır.

Panik Atak Testi

İlaçlar Hakkında Bilgi Edinmek İçin Okuyun!

Kaynaklar:

http://www.anxietycentre.com/panic-attack-symptoms.shtml

https://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/panic-attack-symptoms?ctr=wnl-chcd-091212_promo_1

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu: Tedavisi ve İlaçları başlıklı makalemizde anksiyete bozukluğu, anksiyete bozukluğu ilaçları ve anksiyete bozukluğu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)