Paranoid Kişilik Bozukluğu; Belirtileri, Tedavisi

Paranoid Kişilik Bozukluğu; Belirtileri, Tedavisi

Paranoid Kişilik Bozukluğu

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paranoid kişilik bozukluğu, olan kişiler genellikle tüm insanlara karşı sürekli şüphesi ile yaklaşan ve güvensizlik hissine kapılması özelliğine sahip bir rahatsızlıktır. Karşısına çıkan insanlara sürekli olarak düşmanca tavırlar ile birlikte, huzursuzluk ve kızgın yapılarını göstererek bulundukları ortamı olumsuz bir ortam içerisine dönüştürürler. Genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlayıp yaşam hayatı boyunca yayılan bir tiptedir. Bu kişiler pek tedavi olmak istemezler. İnsan ilişkilerinde başarılı olamayıp her zaman anlaşamama sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Bu sebeplerden ötürü de bu kişilerin sosyal hayatlarında belirgin bir zorlanma görülmektedir. Günlük hayatı zedeleyecek bir görüntü içine giren bu pranoid durum günlük hayat kalitesini bozacak hale de çıkabilir. Genellikle evlilik ve iş hayatlarında yaşadıkları sorunlar ile konu olmaktadırlar.

Pranoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Bahsettiğimiz gibi genel de çocukluk ve ergenlik döneminde başlayan bu rahatsızlık farklı ortam koşullar da ortaya çıkmaktadır. Yalnız kalmak, aşırı hassasiyet, arkadaş edinememe, girdiği ortamlar da çekingen durma gibi belirtiler ile karşımıza çıkar. Çocukluk dönemlerinde ağır şiddet görmüş, aile sorunları yaşamış, sömürüye uğramış olabilirler. Bu kişiler aile de fazla baskı olmadığını tüm baskının dış çevre de olduğunu düşünürler. Kendilerini diğer insanlar karşısında yetersiz görerek kendilerini aşağılandıklarını hissederler ve bunun sonucunda dış çevreye tepki gösterirler. Çok küçük yaşlar da bebeklik dönemlerinde sevginin ve kızgınlığın bir arada olabileceğini aynı anda karşılanabileceğini öğrenmeyen kişiler özellikle risk altındadır. Karşıdaki insan hakkındaki olumsuz düşünceyi tahmin etmek yerine her zaman emin olduklarını söylerler. Dış çevrenin onlara her zaman tehlike arz ettiğine ve kendilerini her an için savunması gerektiğine inanırlar. Pranoid kişilik bozukluğu neden olur soruna böylelikle bir çok örnek ile cevap vermiş olduk.

Pranoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın bu bölümünde pranoid kişilik bozukluğu belirtilerinden bahsedelim. Sorun yaşadıkları insanları affetme konusunda kesin bir şekilde olumsuz olurlar ve o kişiye kin tutarlar. Yalan söylemeye meyillidirler ve konudan konuya saptırmalar görülür. Emir almaktan hiç hoşlanmazlar ve otoriteler karşısında her zaman baş kaldırırlar. Karşı tarafa kuşkulu yaklaşma, o kişiyi kıskanma ve çekememe duyguları rahatsızlık yaşan kişi de belirgindir. Her türlü sorumluluktan kaçınmaya çalışırlar. Suçları üstlenmezler her zaman kendi üstlerinden atmaya çalışırlar. Yukarıdaki bilgilerde de bahsettiğimiz üzere çevrelerine karşı güvensizlik hakimdir. Her türlü zarar gelebilir düşüncesiyle hareket ederler. İnatçılık yoğun şekilde görülür ve sabit tek tip düşünce ile hareket ederler. Her an sorun çıkarıp ortamı germeye müsaittirler. Öfke kontrolleri azdır.

 Pranoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşanılan kişilik bozuklukları rahatsızlıkların da kullanılan psikoterapi yöntemi bu hastalar içinde kullanmaya uygun bir tedavi yöntemidir. Genel de pranoid hastaları tedavi olmaktan kaçınırlar. Hastanın belirtilerinden bahsederken çevreye karşı olan güvensizliğini bu tedavi yönteminde de devam ederler. Sır vermeyi kendileri hakkında bahsetmeyi istemezler. Yani bu tedavi de önemli olan konu bu hastaların güvenini tekrardan kazanmaya çalışarak onlar hakkında işe yarayacak tedaviye yön verecek bilgileri öğrenmektir. Suçlanmayı sevmedikleri için terapistlerin bu hastaları bu konuya oldukça dikkat ederek hastalara yaklaşmayı denemesi gerekir.  Grupça yapılan tedaviler de genelde başarılı sonuçlar elde edilmez çünkü uygun değillerdir fakat bireysel bir şekilde yapılacak tedaviler de başarılı sonuçlar mümkündür. Tedavi süreci ilerledikçe hasta terapistin kontrolüne girmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Hastaların bu tedaviler de herhangi bir sorun veya utanma duygularına yönlendirilmemesi gerekir. Tedaviye başlayan terapist hastanın sosyal halini düzelterek, o kuşkucu tavırları azaltmak adına son derece çalışması gerekmektedir. Bazı hastalar içinde ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Pranoid’in tedavileri başlıca anlattığımız gibidir.

Bir önceki yazımız olan Şizotipal Kişilik Bozukluğu; Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde şizotipal kişilik bozukluğu, şizotipal kişilik bozukluğu belirtileri ve şizotipal kişilik bozukluğu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir