Sadizm ve Mazoşizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sadizm ve Mazoşizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sadizm ve Mazoşizm Nedir?

 Sadizm genel olarak başkasına zarar verme ve karşısındakini acı çekmekten zevk almak demektir. Sadist bozuklukları olan kişiler, merhametsiz bir görünüme sahip olmanın yanı sıra tekrarlayan saldırganlık davranışına da sahiptir. Bilerek ve isteyerek, insanları çıkarları için yönlendirirler ve bu kişilere fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayabilirler. Sadizm her zaman fiziksel olarak ortaya çıkan gözlemlenen bir bozukluk değildir. Sadist kişi, başkaları üzerinde kontrol sağlamaya çalışır ve agresif davranışlarda bulunur.

Sadistleri ve Mazoşistleri birbirinden ayıran, sadistler cinsel eylem sırasında acı vermekten, Mazoşistler ise acı çekmekten zevk alırlar. Her iki grupta birçok acı veren eylemi, cinsel hayatın bir parçası olarak görmektedirler. Hem sadistler hem de Mazoşistler, acı çekme ve acı verme eyleminden zevk alırlar.

Mazoşizm, bireyin acı çekmekten keyif alması bazen de kendi kendine acı vermesi anlamına gelir. Cinsel sapıklık olarak isimlendirilen Mazoşizm, modern psikiyatride psikoseksüel bozukluk grubunda yer almaktadır. Mazoşist bireylerde, birçok olumsuz davranış silsilesi bulunmaktadır. Sadizm ve Mazoşizm duygusunu aynı anda barındıran bireylere ise Sadomazoşizm kavramı kullanılmaktadır. Bu gruptakiler hem acı çekmekten hem de acı çektirmekten keyif almaktadırlar.

Cinsel Sadizm ve Cinsel Mazoşizm

 Cinsel sadizm kişide cinsel doyumun yaşanabilmesi için karşıdaki kişiye acı çektirme olarak bilinmektedir. Sadist bozukluk heteroseksüellerde ve eşcinsellerde daha sık görülen bir bozukluktur. Kadın sadistlerinde olmasının yanı sıra genellikle heteroseksüellerde ortaya çıkmaktadır. Sadist bozukluk yaşayanlar, cinsel eylemden haz alabilmek için genellikle mazoşistlerle beraber olurlar.

Toplumlarda, Mazoşist bireylerin sayısı, Sadist bireylerin sayısına göre çoğunluktadır. Cinsel Mazoşizm ise cinsel Sadizme göre daha farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Aşağılanma, dövülme, elektrik şoku verilme bunlardan birkaçıdır.

Her iki grupta, önceden belirlenmiş bir cinsel aktivite süreçleri vardır. Ve bu esnada kullandıkları birçok aletleri vardır. Fiziksel eziyetin yanı sına hükmetme ve aşağılama/aşağılanmadan zevk alırlar. Sadistler, cinsellik esnası sırasında karşısındakini sakat bırakabilir ya da öldürebilirler. Sadistler, Mazoşist kişilerle cinsel birliktelik yaşamalarının yanı sıra, yabancı kişilere de cinsel doyum amacıyla eziyet eden ve zorla beraber olmak isteyen kişilerdir. Sadizm ve Mazoşizm fantezilerle sınırlı olarak bilinmektedir.

Sadist Kişilik Bozukluğu Neden Ortaya Çıkar?

 Sadist kişilik bozukluğu yaşamanın net bir nedeni bulunmamaktadır. Fakat yetiştirilme tarzından kaynaklanan hatta bunun Sadizm üzerinde büyük bir etkisinin olduğunu savunan teoriler bulunmaktadır. Yetiştirilme tarzının yanı sıra biyolojik unsurlarda Sadist kişilik bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Bireylerin, cinsel gelişimin evrelerinde olumsuz tutum ve deneyimlerle karşılaşmaları sonucu Sadizmi ortaya çıkarabilmektedir. Aynı zamanda kötü arkadaş çevresi ya da Sadist veya Mazoşist bir kişiyle yaşanan bir deneyim Sadist kişilik bozukluğunu beraberinde getirebilmektedir.  Sadistlerin bir kısmı, hayvanlara da acı çektirmekten zevk alabilmektedir.

Sadist Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

  • Toplumda bir kişinin Sadist kişilik bozukluğu yaşadığını belirlemek için, birtakım belirtileri taşıması gerekmektedir.
  • Sadist kişiler, herkesi aşağılamaktan keyif alırlar. Karşısındakinin kendini kötü hisstmesi, aşağılanması, rezil olması Sadist kişilere kendilerini daha üstün hissettirmektedir. Birçok kişiye kaba ve sert davranmaktan kaçınmazlar.
  • Sadist kişiler, evliliklerinde veya ilişkilerinde baskı kurmayı ve hükmetmeyi severler. Yalan söylemekten kaçınmaz ve zarar vermekten çekinmez. Hatta zarar verme, aşağılama ona kendini çok daha iyi hissettirir.
  • Sadist kişiler, işini yaptırmak için karşısındaki kişiyi korkutmayı ve şiddet uygulamayı, aşağılamayı tercih ederler.
  • Sadist kişilik bozukluğu olan kişiler, dövüş sanatlarına ve silahlara, işkence metotlarına büyük bir ilgi beslerler. Acımasız bireyleri, taktir ve övgüyle karşılarlar.
  • İlişkide mutlak suretle egemen olmak isterler. Şiddet uygulamaktan asla çekinmezler. Kontrol sağlama amacı güderler.

Mazoşizm Belirtileri Nelerdir?

Dövülmek, tasma takılması, aşağılanmaktan keyif almak, bağlanmak, işkenceye uğranılması gibi durumlardan keyif alan kişiler, Mazoşist kişilik bozukluğunun belirtileri arasında yer almaktadır. Mazoşist bireyler, ilişkilerinde zevk alabilmek adına genellikle Sadist kişilik bozukluğu olan bireyle ilişki kurarlar. İşkence ederken ve aşağılarken zevk alan Sadist kişiler, onların işini kolaylaştırmakta ve beklentilerini karşılamaktadır.

Diğer bir bakış açısına göre, Sadist bireylerle Mazoşist bireyler, birbirlerinin beklentilerini tam olarak karşılamakta ve birbirlerini tamamlamaktadır. Sadist bir kişi Mazoşist bir kişi olamazken, bazı durumlarda Mazoşist bir kişi Sadist bir bireye dönüşebilir.

Mazoşistler, içlerinde bastırdıkları suçluluk duygularını acı çekerek ortadan kaldırmayı amaçlarlar. Cinsellikte bir arayış içinde olanlar, Mazoşist olmaktadırlar. Bu kişiler seks kölesi olarak kullanılmaktan da zevk duyarlar. Zamanla bir kısım Mazoşist, Satomazoşist olurlar.

Mazoşistler, yaşamları boyunca, çok daha iyi seçenekler ve koşullar olmasına rağmen kötü davranışa neden olacak, onlara acı çektirecek kişileri, durumları tercih ederler. Etrafında kendisine yardımda bulunmak isteyen bireyler varsa da bunu asla kabul etmezler. Kendisine gelen, keyifli seçenekleri reddetmeyi tercih ederler. Aynı zamanda kendisine iyi davranan kişilerden uzak durmak isterler. Hatta seks yaptığı kişi ona sevgi ve saygı dolu davranışlar sergiliyorsa o kişiden uzaklaşmayı seçerler. Mazoşistlerin tespiti Sadist bireylere göre çok daha kolaydır.

Bir önceki yazımız olan Ölüm Korkusu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır? başlıklı makalemizde ölüm korkusu, ölüm korkusu kimlerde görülür ve ölüm korkusu nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  3
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir