Stres Nedir? Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Stres Nedir? Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Stres Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayat standardını etkileyen en önemli etkenlerden biri olan stres çoğumuzun belki farkında olarak ya da olmadan etkilediğimiz bir ruhsal his aynı zamanda fiziksel sonuçları da olabilen bir durumdur. Hem mutluluktan hem mutsuzluktan da ortaya çıkabilen stres, insan hayatının doğru yönetilmesi gerekliliğini de mantıklı bir sebep olarak gösterilebilir. Özellikle teknoloji çağında sosyal olmak ve sorumluluk sahibi olmak olgularının tanıklarından köklü değişmeler olmuştur. Bu değişmeler aynı zamanda stresin etki sahasını da genişletmiş ve hayata kalıcı bir unsur olarak girmiştir. Akıllı telefonlar aracılığıyla kişilerin sosyal konumlarını daha çok sorgulamaya başlaması bir teknoloji çağı stres nedenidir. Buna göre stresle etkin bir şekilde baş edebilmek için öncelikle stresi tanımalı ve stresin nedenleri  hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bu sayede stresin farkındalığına vararak gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

Stres Nedir?

Aslında stres nedir kolay cevaplanabilecek bir sorudur. Ancak stres, bilimsel işleyiş olarak çok karmaşık bir durumdur. Bunu açıklamak için belki teorilere ya da psikolojik hatta fizik uzmanlarına ihtiyacımız olacaktır. Çünkü stresin meydana çıkması ve sonuçları bakımından karmaşıktır. Stres kısaca ruhsal duruma, o anki eyleme ya da hislere karşı vücudun verdiği tepkilerdir. Stres iki şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan ilki negatif strestir. Negatif stres aslında çoğumuzun stres denilince aklına gelen stres tanımıdır. Kısaca umutsuz ya da mutsuz hissetmemizin ya da hoşunuza gitmeyen bir eylemin üzerimizde meydana getirdiği etkidir diye tanımlayabiliriz. Bir diğer stres türü de pozitif strestir. Pozitif stres ise tam tersi durumdur. Yani mutluluğun, sevdiğimiz şeylerin oluşturduğu etkilere vücudun verdiği tepkilerdir.

Stresin Yaşam İçin Önemi Nedir?

Stresin tanımı yapıldıktan sonra üzerinde  durulması  gereken diğer  nokta ise stresin hayat için önemidir. Hayatı anlamlı kılan şey strestir. Stres çoğumuz açısından ilk bıraktığı izlenim kötü bir şey olmasıdır. Ancak belki de iyi tarafları da vardır. Stres herkeste olan ve kimsenin kaçamayacağı bir olgudur. Stresli tek kişiler ölü insanlardır. Çünkü enerjisi sıfırlanmıştır. Enerjinin olmadığı yerde stres de olmaz. Çünkü stres insan enerjisiyle beslenir. Ancak insana özgü bir durum olmadığı ve hayvanların da sahip olduğu bir olgudur. Nihayetinde hayvanlar da enerji ile yaşar. Bunlara bağlı olarak da stres hayat için vazgeçilmesi mümkün olmayan ve hayatı şekillendiren bir durumdur. Gülmeyi sevmemizin, şarkıların tadını almamızı, aşk acısından iştahımızın kapanmasına neden olan, yani kısaca hayatı anlamlı kılan strestir. Olumsuz etkiye sahip olan stres yoğun strestir. Bu nedenle makul bir seviyede sitesini zararı yoktur.

Stresin Belirtileri Nelerdir?

Stres de tıpkı hastalıklar ya da rahatsızlıklar gibi fiziksel ya da psikolojik belirtileri olan bir olgudur. Üzerinizde stres olup olmadığınızı kolaylıkla anlayabilirsiniz. Stresin belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Stres anında kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Yükünüzü yeterince uyusanız bile yorgun hissedebilirsiniz.
 • Stresli olduğunuzda vücut daha gergindir. Bu nedenle sinirli ve daha çabuk sinirlenen biri olursunuz. Çünkü stres sinirlerinizi yıpratır.
 • İnsomnia gibi uyku problemleri yaşarsınız. Uyku düzensizlikleri yaşayabilirsiniz.
 • En basit şeylere sinirlenir ve en sevdiklerinize bile tahammül edemeyebilirsiniz
 • Ayrıca bir konuya ya da biriyle konuşurken konuşmaya karşı ilgisiz olur ve kafanız çabuk dağılır. Motivasyon ve konsantre sorunu yaşarsınız.
 • Daha önce yaşamadığınız baş ağrıları çekersiniz. Ayrıca en sevdiğiniz aktiviteler bile size çekici gelmemeye başlar.
 • Sosyalleşmekten kendinizi çekersiniz. Kendinizi önemsiz ve değersiz hissedersiniz.
 • Grip, nezle gibi bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direnciniz kırıldığı için bu hastalıklara daha çabuk yakalanırsınız.
 • İştah sorunları yaşarsınız. İçki, sigara gibi kötü alışkanlıklara karşı ilginiz artar

Ayrıca tüm bu belirtilerin hepsi bir arada görülmesi şart değildir. Bu belirtilerden bir tanesi bile üzerinizdeki stresten kaynaklanabilir.

Stres Nedeniyle Vücuttaki Değişimler Nelerdir?

Stres olduğunuzda vücudunuzda bazı değişimler olur. Bu değişmeler daha çok vücuttaki sistemlerin işleyişinde meydana gelen değişmelerdir. Çünkü vücut hislerinizi ve inançlarınızı dinleyen ve buna göre tepkiler gösteren bir sistemdir. Bu tamamen yaratılışından kaynaklı bir özelliktir. Stresin etkileri de vücutta bazı değişmelere neden olur. Bu değişmeleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Vücudun enerji tüketim miktarı artar. Buna bağlı olarak kalbin daha fazla kan pompalama gereksinimine ihtiyaç duyulur. Kalp daha fazla kan pompalama için de daha hızlı artar.
 • Stresin görme sistemi üzerinde de etkisi vardır. Stres anında göz bebekleri büyür.
 • Enerji tüketimini artmasına bağlı olarak vücudun daha fazla oksijen alması gerekir. Dolayısıyla stres anında nefes alıp verme hızı artar. Nefes alış verişi arttığı için de kan damarlarında genişleme meydana gelir.
 • Kan üretmeye yarayan organ olan dalakta işleyiş hızlanır. Üretilen kan miktarı artar ve Karaciğer daha fazla glikoz üretmek için daha fazla çalışır.
 • Sindirim sistemi faaliyetleri azalır. Vücut enerjisinin hepsi beyin ve kaslar için harcanır.

Stresin sağlık ve vücut üzerindeki etkileri ciddi seviyelere ulaşabilir. Bu, hissedilen stresin şiddetine bağlı bir surumdur. Aşırı stres durumunda vücut işleyiş ve dengesinde ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle uzun süren stres tecrübelerinin sağlık için tehlikelere neden olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle stresi önemsiz bir konu olarak görmek doğru olmayacaktır.

Stresin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Stres nedeniyle insan hayat pratikliği ve yaşama sevinci konularında bazı sorunlar meydana gelir. Daha çok sinir sistemi üzerinde etkili olan stres kişinin çabuk sinirlenme sine ve sinir krizleri geçirmesine, anksiyete bozukluğu ve panik ataklara neden olabilir. Bunun yanı sıra uykusuzluk sorunları ve uyku düzensizliği nedeniyle vücudun dengesini bozabilir. Aynı zamanda stres kişinin yaptığı işte odaklanma sorunu yaşamasına ve en sevdiği işleri bile sevmemesine, kolaylıkla yaptığı bir işi artık yapamama sana neden olur. Kısacası stres insanda verimliliği azaltan, yaşama şevkini kıran bir olgudur. Stresin zararları bunlarla sınırlı değildir. Psikolojik olarak da stres, kişinin Suskunlar açmasına ve içine kapanmasına da neden olur. Sosyalleşmesi önüne geçerek hayattan soyutlanmasına neden olabilir. Stres nedeniyle kişi hastalıklara çabuk yakalanır ve vücut bünyesi dirençsizleşir. İştahsızlık sorunu nedeniyle zayıflayarak kilo problemlerine neden olur. Ayrıca nefes almadan zorlanma, mide bulantısı ateşin yükselmesi, tansiyonun çabuk çıkması, hazımsızlık gibi problemler eden neden olabilir. Uzun süren Kemik ve kas yapısında olumsuz etkiler ve kayıp olur. Ayrıca kişinin şeker hastalığına yakalanma riski artar. Pankreas aşırı çalıştığı için sorunlar yaşayabilir. Karaciğer problemleri görülebilir.

Strese Karşı Nasıl Tedbirler Alınabilir?

Stresin hem vücut sistemleri üzerindeki hem kişinin psikolojisi üzerindeki bu olumsuz etkileri nedeniyle kontrol edilmesi gereken bir olgudur. Nihayet ki bu mümkündür. Stresle baş etmenin yolları arasında ilki farklı aktivitelere zaman ayırmak ve monotonluktan kurtulmaktır. Bunun için kişi sadece çalışmak ya da uyumak yada okula gitmek gibi Monoton aktiviteleri bir kenara bırak masada bunları ayırdığı zamanı azaltmalıdır. Monoton aktivitelerin yanında kişi eğlenin bilmeyi veya arkadaşlarıyla vakit harcamayı başarabilmelidir. Çünkü bu tür aktiviteler sonunda kişi farklı şeylere odaklanarak vücudun stresten kurtulmasını sağlayabilir. Ayrıca stresi kişilerin kesinlikle spor yapmaları tavsiye edilir. Spor yada egzersizler yapmak kişinin vücut kaslarını rahatlatarak stresin etkisini azaltır. Aynı zamanda spor, vücut sistemlerinin tümünü fizyolojik olarak düzenler ve işleyişinin güçlenmesini sağlar.

Sporda yapılacak hareketlerin, stres ya da spor uzmanları tarafından verilen tavsiyeleri uyularak yapılması sporun etkinliğini arttıracaktır. Stresin olumsuz etkileri ayrıca beslenme faaliyetin en dikkat edilerek de ortadan kaldırılabilir. Çünkü bazı yiyecekler ve içecekler içeriğindeki bazı maddeler nedeniyle stresi arttırabilir. Bu nedenle meyve suları gibi enerji miktarı yüksek ve vitamin ağırlıklı içeceklerin tüketilmesi strese savaşmanın birebir yöntemidir. Stres altında olup yanlış tercihler yapmaktan da kaçınılmalıdır. Sigara içmek, alkol tüketmek veya diğer vücuda zararlı maddeleri tüketmek gibi alışkanlıklar stresi azaltmak yerine daha da arttırır. Bu nedenle kişiler Bu maddelerden uzak durmalı ve sosyalleşme çabası içerisinde olmaları gerekir. Stres ve başa çıkma yolları hakkında bilgi sahibi olmak stresle mücadele için önemli bir unsurdur. Yoğun stres altında iseniz uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vajinismus Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir