Teknoloji Bağımlılığı, İnternet ve Telefon Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı, İnternet ve Telefon Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı, İnternet ve Telefon Bağımlılığı

Şüphesiz teknoloji bağımlılığı temel olarak teknolojinin faydasından kaynaklanır. Teknolojik aygıtlar ve aletler insan hayatını kolaylaştırmada üstün özelliklere sahip ve son yüz yılın büyük bir başarısıdır. Eğitim hayatında, ekonomi sektöründe, iletişim alanında ve sosyal alanda saymakla bitmeyen faydaları olan teknoloji bazı şartların oluşmasına bağlı olarak bazı zararları da veya yan etkileri de söz konusu olabilir. Bazı durumlarda bu zarar ve etkileri hissetmemiz mümkün bile olmaz. Çünkü bu bağımlılık bir gizli bağımlılıktır. Aynı zamanda kontrol edilmesi mümkün olsa da kişinin üzerinde psikolojik etkiler de bırakabilir.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji bağımlılığı kısaca kişinin teknolojinin sunduğu faydalardan aşırı bir şekilde yaralanmaya çalışmasıdır. Aşırı faydanın bir süre sonra zarar verici olmasıdır. Bir şeye zaman harcamak her zaman maliyeti bir aktivitedir. Şu an yemek yiyorsanız bu yemek için harcadığınız vaktin bile bir maliyeti vardır. Bu maliyet zamandır. Sizler yemeği ayırdığınız zamanı arkadaşlarınıza da ayırabilirdiniz. İşte yemek yemenin maliyeti Arkadaşlarınıza sizin zaman ayırmamaktır. Teknoloji bağımlılığı bir diğer adıyla telefon bağımlılığı veya internet bağımlılığı Zararları da bununla ilişkilidir. Teknoloji bağımlısı zamanının büyük bir çoğunluğunu internete, sosyal medyaya, oyunlara ya da mesajlaşmaya ayırır. Aşırı zaman alan bu teknoloji bağımlılığı diğer önemli aktivitelerin ihmal edilmesine ve diğer aktivitelerden elde edilecek faydanın yok olmasına neden olur. İşte teknoloji bağımlılığı kişiden diğer kendi sosyal ya da bireysel gelişimi için gerekli aktivitelerden zaman çalan bir unsurdur.

Teknoloji Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Tıpkı tüm diğer bağımlılıklar gibi teknoloji bağımlılığı da belirtileri olan bir durumdur. Teknoloji bağımlısı olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalara göre teknoloji bağımlılarının ortak bazı noktaları bulunmuş ve uzmanlar teknoloji bağımlılığının belirtisi olarak değerlendirmişlerdir. Telefon bağımlısı çocuklar genelde teknolojik ekipmanlar ve makineler için harcadıkları zaman konusu bakımından yalan söylemeye eğilimleri daha fazladır. Bunlar genelde daha az zamanlarını teknoloji ile geçirdiklerini iddia ederler. Teknoloji bağımlısı olan kişiler genelde birkaç dakika işim var deyip saatlerce bilgisayar başından kalkmazlar. Aynı zamanda bilgisayar başında çok fazla zaman harcadıkları içinde bundan fiziksel olarak şikayet ederler.

Teknoloji bağımlısı kişiler aynı zamanda somut sosyalleşme çabası içinde olmazlar. Aksine sanal arkadaşlıklar kurmayı veya gerçek arkadaşlarıyla sanal ortamda konuşmayı tercih ederler. Teknolojik bağımlılığı bu belirtilerden ibaret değildir. İnternet bağımlısı olan kişiler genelde çok daha önemli işleri için önemsemez olurlar. Konu teknoloji olduğunda derslerden ya da işlerinden zaman çalarak telefonlarına daha çok zaman ayırırlar. Daima önemli işlerini teknoloji ile daha çok ilgilenmek için ertelerler. Teknoloji bağımlısı çocuklar veya kişiler internet, telefon, sosyal medya veya oyun gibi teknolojik faaliyetlere gereğinden fazla zaman ayırdıklarını farkındadırlar. Ancak bu farkındalığa rağmen kendilerini kontrol edemezler. Teknolojiden aldıkları haz onları kendilerini kontrol edememe sorunuyla baş başa bırakır. Bu kişiler daima teknolojinin verdiği fayda ve gereğinden fazla teknolojiye zaman ayırma arasında kalırlar. Ayrıca bu kişiler yine teknolojiye ne zaman zaman ayırması gerektiğini bilmezler. Bu nedenle gece ya da gündüz fark etmeksizin teknolojik ürünlerle zaman harcarlar. Teknoloji bağımlılığı Teknolojinin olumsuz yanları arasında ilk sırada yer alır.

Teknoloji Bağımlılığı Hangi Sorunlara Neden Olur?

Teknoloji bağımlılığı hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara neden olur. Teknoloji bağımlılığının zararları ile ilgili hususlar genel olarak şunlardır.

  • Yanma, ağrı gibi göz rahatsızlıklarına ve göz bozukluğuna neden olur. Bunun nedeni kişilerin teknolojik aygıtları kullanırken gözlerini fazla yormaları ve parlak ekranlarla Fazla etkileşim de bulunmalarıdır.
  • Boyun ağrılarına neden olur. Ayrıca kişinin oturuş biçiminin bozulmasına ve Bel rahatsızlığına neden olur.
  • Fazla bilgisayar başında zaman harcamak kişinin Kas ve iskelet sisteminde rahatsızlıklara ve bozukluklara neden olabilir.
  • Teknoloji bağımlıları halsizlik durumundan şikayet eder.
  • Eğitim hayatında, sosyal ilişkilerden, kariyer yapmada sorunlar yaşarlar. Bu kişiler teknoloji odaklı bir hayat yaşattıkları için ve genelde diğer alanları ihmal ettikleri için bu alanlarda başarısız olurlar ya da potansiyellerinin altında kalırlar.
  • İştah sorunu yaşayıp yemek bozuklukları ve yemek düzensizlikleri yaşarlar. Bu da kilo ve beslenme problemlerine neden olur.
  • Teknoloji bağımlılığının en önemli sorunu kişinin sosyalleşmesini engellemesi ve toplumdan soyutlamasıdır (sosyal fobi).

Peki, Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenebilir?

İnternet ve telefon bağımlılığından kurtulma yolları tamamen planlama ve düzenle ilgilidir. Eğer teknoloji bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız planlı ve programlı bir hayat tarzı yaşamanız gerekir. Kontrol altına almanız gereken ilk unsur internet saatleri ve harcanan zamandır. Bunun için günlük ya da haftalık bir süre belirleyerek, Bu süre dışında internete girmeye çalışın. Telefonları bir kenara bırakıp sosyalleşmeye çalışın. Yapmayı sevdiğiniz faaliyetlerin veya aktivitelerin neler olduğunu düşünerek bir program dahilinde bunları yapmaya çalışın. Teknolojik aygıtları elinize almaktan kendinizi alamıyorsanız, Bunun yerine geçecek en sevdiğiniz ve ihmal ettiğiniz faaliyetlere, kişilere zaman ayırın. Unutmayın! Teknoloji bağımlısı iseniz bundan yine kendiniz kurtulabilirsiniz. Ancak bunda zorlanıyorsanız profesyonel destek almanız takdir edilecek bir hareket olur. Bundan çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Nedir? Kaygılarınızın Temeli başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete belirtileri ve anksiyete nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir